The relationship between EFL instructors' satisfaction with online teaching and internet self-efficacy
İngilizce ders veren öğretim elemanlarının çevrimiçi eğitimdeki memnuniyetleri ile internet kullanımı öz-yeterlilikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 720797
  2. Yazar: ESRA ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kurumlar, 2020 ve 2021 yıllarında ortaya çıkan küresel sağlık sorunları nedeniyle birçok eğitim programında online eğitime geçmek zorunda kaldı. Ancak çevrimiçi eğitimin bazı bölümleri henüz tam olarak yapılandırılmamıştı. Çevrimiçi eğitim, iç ve dış faktörleri içeren karmaşık bir yapıya sahiptir. Sonuç olarak, İngilizce öğretim elemanları yüz yüze öğretim alışkanlıklarını değiştirmek ve sınıf içi iletişimin yeni yollarını benimsemek gibi farklılıklar yaşamıştır. Bu nedenle çevrimiçi eğitimde profesyonel olarak ihtiyaç ve beklentileri farklılık göstermektedir. Önceki araştırmalar, çevrimiçi öğretime yönelik eğitimcilere genel bir bakış üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, çevrimiçi İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi eğitimdeki memnuniyetlerini ve cinsiyet, öğretmenlik deneyimi ve en yüksek eğitim derecesi değişkenleriyle olası ilişkisini belirlemeyi amaçlamıştır. İnternetin çevrimiçi eğitim aracı olması nedeniyle internet öz-yeterliği de çalışmanın ana alanlarından biridir. İnternet kullanımı konusunda kendini verimli hissetmenin, daha yüksek bir iş doyumu düzeyine ulaşmada etkili bir faktör olduğu varsayılmaktadır. Örneklem 213 katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışma karma bir araştırma tasarımına sahiptir. Çevrimiçi Eğitmen Memnuniyeti Ölçümü-OISM, (Bolliger vd., 2014) ve İnternet Öz-yeterlik Ölçeği (Kim ve Glassman, 2013) nicel verilerin toplanmasında kullanılmıştır. Verilerin analizi için iç tutarlılık güvenirlik ve normallik testleri, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Nitel veriler görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Sonuçlar, memnuniyet ile İnternet öz-yeterliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Alt ölçek düzeyinde cinsiyet ve en yüksek eğitim düzeyi değişkenlerine ilişkin farklılıklar vardır. Görüşmeler, katılımcıların daha derinden anlaşılmasını sağlamıştır. Ortak temalar; sınıf ve zaman yönetimi, kurumsal destek, mesleki gelişim, çevrimiçi ders içeriği ve kaliteyi artırmaya yönelik önerilerdir. Sonuçlar literatürle karşılaştırılmış ve olası nedenler tartışılmıştır. Gelecekteki araştırmalar için çıkarımlar ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutions had to shift to online education for several educational programs due to the global health issues raised during 2020 and 2021. The serious circumstance made the shift inevitable; however, some parts of online education have not been structured fully yet. Online education has a complex structure that includes internal and external factors. Consequently, English instructors have experienced differences such as changing their face-to-face teaching habits and adopting new ways of classroom communication to emergency remote teaching. Therefore, their needs and expectations as a professional vary in this period. Although, the previous research focuses on a general overview of educators towards online teaching, this study aimed to figure out online EFL instructors' satisfaction related to gender, years of teaching experience, and the highest educational degree variables. Internet self-efficacy is also one of the main domains of the study since the Internet is the means of online education. It was hypothesized that feeling efficient about Internet use is an influential factor in reaching a higher level of instructor satisfaction. The sample consisted of 213 participants. This study had a mixed-method research design.“The Online Instructor Satisfaction Measure-OISM”(Bolliger et al., 2014) and“The Internet Self-efficacy Scale”(Kim and Glassman, 2013) were used to collect quantitative data. Internal consistency reliability and normality tests, Pearson correlation and multiple regression analysis were conducted for data analysis. The qualitative data were gathered through interviews. The results showed a statistically significant correlation between online instructor satisfaction and Internet self-efficacy. There were differences related to gender and the highest educational degree variables at the subscale level. The interviews provided a deeper understanding of participants. The common themes were classroom and time management, institutional support, professional development, online course development, and suggestions to improve the quality. The results were compared to the literature, and possible reasons were discussed. The implications and recommendations for future research were remarked.