Board's role in risk management: A strategic management perspective on stock-exchange listed companies in Tunisia
Kurulun risk yönetimindeki rolü: Tunus'ta borsada işlem gören şirketlere stratejik bir yönetim perspektifi
- Tez No: 814486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARKUS CHRISTIAN DR.SLEVOGT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Tunus borsasında işlem gören şirketlerde kurumsal yönetişim ve risk yönetimi perspektiflerini incelemektedir. Bulgular, CEO ve yönetim kurulu başkanı rollerinin ayrılmasına, nitelikli ve bağımsız yönetim kurulu üyelerinin seçilmesine ve stratejik planlama ile risk yönetimi uygulamalarının öneminin vurgulanmasına yönelik güçlü desteklere işaret etmektedir. Katılımcılar, başarı ve büyümeyi sağlamak için sürekli iyileştirme ihtiyacını kabul ederken, kuruluşlarının yönetişim ve risk yönetimi uygulamalarına olan güvenlerini ifade ettiler.
Özet (Çeviri)
This study examines corporate governance and risk management perspectives in Tunisian stock-exchange listed companies. The findings indicate strong support for separating the CEO and board chairman roles, selecting qualified and independent board members, and emphasizing the importance of strategic planning and risk management practices. Participants expressed confidence in their organization's governance and risk management practices while recognizing the need for continuous improvement to ensure success and growth.