Kurumsal yönetim banka risk ilişkisi: ABD bankaları üzerine inceleme
Corporate governance bank risk relationship: A study on US banks
- Tez No: 878598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Bankalcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kurumsal yönetim, finansal sektörde risk ve performans arasındaki ilişkinin anlaşılması ve yönetilmesinde hayati bir role sahiptir. Bu uygulamaların etkinliği, şeffaflığı ve hesap verebilirliği, finansal kurumların risk ile performans arasında denge kurabilmesi için stratejik karar alma süreçlerini önemli ölçüde iyileştirebilir. Yönetim kurulları ve üst düzey yöneticilerin bilgiye dayalı, iyi değerlendirilmiş ve riskleri göz önünde bulunduran kararlar alması, finansal istikrar ve sürdürülebilir performansın temel taşlarındandır. Kurumsal yönetim, risk yönetimi politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasında merkezi bir rol oynamıştır. Etkin bir kurumsal yönetim yapısı, risk değerlendirme süreçlerini, iç kontrol sistemlerini ve uyum mekanizmalarını güçlendirerek bu alanda büyük katkılar sağlamıştır. Şeffaflık ve hesap verebilirlik, yatırımcı güvenini ve piyasa istikrarını pekiştirmiştir. Açık ve net raporlama uygulamaları ise risk yönetimi süreçlerinin daha iyi anlaşılmasını ve değerlendirilmesini mümkün kılmış, bu da genel performansı olumlu yönde etkiler. Yönetim kurulundaki çeşitlilik, farklı bakış açılarını ve deneyimleri bir araya getirmeyi sağlamıştır, bu da risk yönetimi ve stratejik karar alma süreçlerine daha geniş bir perspektif ve yenilikçi çözümler sunmuştur. Özellikle finansal krizler sırasında, kurumsal yönetim yapısının sağlamlığı, şirketlerin risklere karşı direncini ve krizlere hızlı yanıt verme kapasitesini artırmıştır. Bu çalışma, finansal sektörde kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi ve uygulanmasının, yasal bir zorunluluk olmanın ötesinde, stratejik bir avantaj ve piyasa değerini artırmanın bir yolu olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Çalışmanın amacı, kurumsal yönetim öğelerinin finansal sektör açısından risk parametrelerine olan etkisini incelemektir. Bu kapsamda, NASDAQ 100 finansal endeksinde yer alan Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 49 banka verileri üzerinde yapılan araştırma ile yönetim kurulunda kadın oranı ve kadın yönetici sayısının, bankaların risk parametreleri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma, yönetim kurullarında kadın yönetici sayısının“Takipteki Krediler”(Non-Performing Loans- NPL) üzerindeki etkisinin istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, kurumsal yönetimde cinsiyet çeşitliliğinin finansal risk yönetimi ve performans üzerindeki etkilerine dair akademik literatüre önemli katkılar sağlamaktadır ve bankacılık sektöründe risk yönetimi ile cinsiyet çeşitliliği konularında daha fazla araştırma yapılmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, kurumsal yönetim ve risk yönetimi arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için sağlam bir temel oluşturur ve finans sektöründe cinsiyet çeşitliliği politikalarının önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Corporate governance plays a critical role in understanding and managing the relationship between risk and performance in the financial sector. The effectiveness, transparency, and accountability of these practices significantly enhance the strategic decision-making processes necessary for financial institutions to balance risk and performance. Decision-making by boards and senior management that is informed, well-evaluated, and considers risks is fundamental to financial stability and sustainable performance. Corporate governance plays a central role in developing and implementing risk management policies. An effective corporate governance structure strengthens risk assessment processes, internal control systems, and compliance mechanisms, contributing greatly in this area. Transparency and accountability bolster investor confidence and market stability; clear and transparent reporting practices enable better understanding and assessment of risk management processes, positively impacting overall performance. Diversity on the board brings together different perspectives and experiences, offering a broader viewpoint and innovative solutions to risk management and strategic decision-making processes. Especially during financial crises, the robustness of the corporate governance structure increases the resilience of companies against risks and enhances their capacity to respond quickly to crises. This study emphasizes that adopting and implementing corporate governance principles in the financial sector should be seen not only as a legal requirement but as a strategic advantage and a way to enhance market value. The aim of this research is to examine the impact of corporate governance elements on risk parameters in the financial sector. In this context, the study analyzed the effects of the number of female executives and gender diversity on the boards of 49 banks listed in the NASDAQ 100 financial index in the United States on the banks' risk parameters. The research found that the number of female executives on the board has a statistically significant and negative effect on Non-Performing Loans (NPL). These findings make significant contributions to the academic literature on the effects of gender diversity in corporate governance on financial risk management and performance, highlighting the need for further research on risk management and gender diversity in the banking sector. This study establishes a solid foundation for better understanding the relationship between corporate governance and risk management and highlights the importance of gender diversity policies in the finance sector.