Exploring the impact of social cues in multimedia learning design on eap classes: An investigation of the personalization and voice principles
Çoklu öğrenme kuramının kişiselleştirme ve ses ilkelerinin akademik amaçlı İngilizce derslerindeki etkileri
- Tez No: 814487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, çoklu ortamla öğrenme kuramının kişiselleştirme ve ses ilkeleri kullanımının akademik amaçlı İngilizce dersi öğrencilerinin performanslarına bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Bu ilkelere göre, çoklu ortam sunularında sosyal ipuçları (günlük konuşma tarzı, kibar ifadeler ve kulağa hoş gelen bir konuşma biçimi) kullanıldığında öğrenciler daha iyi öğrenmektedirler (Mayer, 2020). Çalışma, Türkiye'de özel bir üniversitede öğrenim gören toplamda 221 öğrenciden oluşan iki gruba yüksek miktarda sosyal ipucu ve az miktarda sosyal ipucu (resmî, emir kipi kullanılan ve monoton bir konuşma biçimi) içeren iki farklı çoklu ortam sunusu verilerek yürütüldü. Öğrencilerin değerlendirme raporu yazma becerilerine bu iki farklı konuşma tarzının etkisini ölçmek için önce bir ön test, ardından bir son test yapıldı. Bulgular, her iki grubun da değerlendirme raporu yazma konusunda bilgi edindiğini, ancak iki grup birbirleriyle karşılaştırıldığında yüksek miktarda sosyal ipucu içeren konuşma tarzının beklendiği gibi anlamlı bir fark yaratmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the use of high social cues (the personalization and voice principles) affects the achievement of EAP learners on how to write a response paper. These principles suggest that people learn better when a multimedia presentation includes high social cues (a conversational speaking style, polite wording, and an appealing voice) (Mayer, 2020). The study comprised 221 EAP students in Turkey at a private university. It was conducted with two groups who received multimedia presentations with narration that included either high social cues or low social cues (formal speaking style, direct commands, and a monotonous voice). A pretest and posttest were implemented to evaluate the effect of each style, and the results were compared. The results demonstrated no significant difference between the two styles regarding learning. However, both groups had significantly higher scores after multimedia presentations.