Çocuklarda primer monosemptomatik enürezis nokturna tanılı hastalarda obezite sıklığının ve demografik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of obesity and demographic characteristics of children with primary monosymptomatic nocturnal enuresis
  1. Tez No: 814497
  2. Yazar: GAMZE SARIKAYA UZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELEVLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Enürezis, çocukluk çağının yaygın görülen bir problemidir. Çalışmamızda amacımız monosemptomatik enürezis noktürna (EN) ile obezite arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Yöntemler: Çalışmaya alınan 70 EN'li hasta ile 70 sağlıklı çocuk; yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi (VKİ), VKİ standart deviasyon skoru, obezite, anne yaş ve eğitim düzeyi, baba yaş ve eğitim düzeyi, ailedeki çocuk sayısı, anne baba arasında akrabalık ve ekonomik durum açısından karşılaştırıldı. EN'li hastalar, normal kilolu olanlar ve aşırı kilolu ve obez olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Benzer kıyaslamalar bu iki alt grup arasında da yapıldı. EN'li hastalarımızda idrar kaçırma sıklığı ile genel ve ailesel özelliklerin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: EN'li hastalar ve kontrol grubu arasında genel, ailesel özellikler ve obezite açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Normal kilolu çocukların yaşı, anne ve baba yaşı, aşırı kilolu ve obez olanlara göre daha küçük, ekonomik durumu daha kötü, idrar kaçırma sıklığı daha fazla idi. Ayrıca idrar kaçırma sıklığı ile gelir düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,004). Sonuç: Bulgularımız EN'li hastalarda normal popülasyona göre obezite sıklığının artmadığını gösterdi. Noktürnal enürezisli hastalarda obezite ile ilişkiyi değerlendirmek için daha geniş örneklemli çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Enuresis is a common problem in childhood. Our aim in our study was to evaluate the relationship between monosypmtomatic nocturnal enuresis and obesity. Methods: Seventy healthy children and 70 nocturnal enuresis patients were compared in terms of age, gender, body weight, height, body mass index (BMI), BMI standard deviation score, obesity, maternal age and education level, father's age and education level, number of children in the family, consanguinity between parents, and the economic status of the family. The patients with enuresis nocturna were divided into two groups: group 1: normal weight children, and group 2: overweight and obese children. Similar comparisons were made between these two subgroups. Relationship between the urinary incontinence frequency and general and family characteristics of patients with nocturnal enuresis were investigated. Results: There were no statistically significant differences between nocturnal enuresis patients and controls in terms of general, familial characteristics and obesity (p>0.05). Normal weight children were found to have lower median age and parents' median age, worse economic situation and more frequent urinary incontinence compared to overweight and obese children. In addition, a relationship was detected between the frequency of enuresis and economic status (p=0.004). Conclusion: Our results showed that the frequency of obesity was not increased in patients with nocturnal enuresis compared to normal population. Larger sample studies are needed to assess the relationship of obesity with nocturnal enuresis.