Çalışanların öznel iyi oluşunu şekillendirmede toksik liderlik algısının rolü
The role of toxic leadership perception in shaping the subjective well being of employees
- Tez No: 814499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KIRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Liderlik, bütün örgütler için en kritik kavramlardan biridir. Farklı lider tiplerinin ve liderlerin eylemlerinin çalışanların öznel iyi oluşları üzerinde oynadığı rol, hem örgüt üyeleri hem de örgütün amaçlarına ulaşması açısından önemlidir. Araştırmanın temel amacı; toksik liderlerin, çalışanların öznel iyi oluş düzeyindeki rolünü ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda bir yerel yönetim biriminde farklı pozisyonlarda on dört katılımcı ile derinlemesine mülakat yoluyla veri toplanarak nitel bir araştırma yapılmıştır. Görüşülecek kişilerin seçimi için kartopu örneklemi yöntemi kullanılmış, son üç katılımcının birbirini tekrar etmesiyle veri doyumuna ulaşılarak nihai katılımcı sayısı belirlenmiştir. Verilerin analizi NVIVO 11 programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre“örgüt ortamındaki toksik lider”,“toksik liderlik algısının örgütte yarattığı iklim”ve“toksik liderlerin bireylerin iyi oluş biçimlerine yansımaları”şeklinde üç ana kategori ortaya çıkmıştır. Bu ana kategoriler ve bunları oluşturan alt kategorilerle toksik liderlerin çalışanların öznel iyi oluş derecelerindeki rolü ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership is one of the most critical concepts for all organizations. The role of different types of leaders and their actions on employees' subjective well-being is essential both for the organization's members and for achieving the organization's goals. The main purpose of this research is to reveal the role of toxic leaders in employees' subjective well-being. To achieve this goal, a qualitative study was conducted with fourteen participants in different positions within a local government unit through in-depth interviews. The snowball sampling method was used to select the participants, and data saturation was reached with the repetition of information among the last three participants, determining the final number of participants. The data were analyzed using NVIVO 11 software. The findings revealed three main categories:“toxic leaders in the organizational environment,”“the climate created by the perception of toxic leadership in the organization,”and“the impact of toxic leaders on individuals' well-being.”These main categories, along with their sub-categories, shed light on the role of toxic leaders in employees' levels of subjective well-being.