The relationship among foreign language classroom anxiety, willingness to communicate and personality traits of EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin yabancı dil sınıfı kaygı seviyesi, iletişim kurma istekliliği ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 814500
  2. Yazar: MELİKE UBUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde hazırlık programına kayıtlı İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerde Beş Büyük kişilik özelliği, yabancı dil sınıfındaki kaygı ve iletişim kurma isteği arasındaki potansiyel ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Toplam 348 EFL öğrencisi İletişim İstekliliği Ölçeği, Yabancı Dil Sınıf Kaygısı Ölçeği ve Hızlı Beş Büyük Kişilik Testini tamamladı. Nicel analizler, öğrencilerin iletişim kurmak için orta düzeyde isteklilik ve kaygı sergilediklerini ortaya çıkardı; öğrenciler arasında uyumluluğun baskın kişilik özelliği olduğu görüldü. Sonuçlar, yabancı dil sınıf kaygısı ile iletişim kurma isteği düzeyleri arasında orta düzeyde negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ek olarak, belirli kişilik özellikleri ile kaygı ve iletişim kurma isteği arasında önemli korelasyonlar gözlemlendi. Ayrıca, öğrencilerin cinsiyeti ve yabancı dil sınıfındaki önceki olumsuz deneyimleri, kaygı ve isteklilik seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu bulgulara dayanarak, çalışma İngilizce dil eğitimini geliştirmek için öğretmenler, yöneticiler ve gelecekteki araştırmalar için öneriler ve pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the potential correlation between the Big Five personality traits, anxiety in a foreign language classroom, and willingness to communicate among EFL students enrolled in a preparatory program at a foundation university in Turkey. A total of 348 EFL learners completed the Willingness to Communicate (WTC) Scale, the Foreign Language Classroom Anxiety (FLCA) Scale, and the Quick Big Five Personality (QBFP) Test. Quantitative analyses revealed that the students exhibited a moderate level of willingness to communicate and anxiety, with agreeableness being the dominant personality trait among the learners. The results indicated a moderate negative correlation between foreign language classroom anxiety and willingness to communicate levels. Additionally, significant correlations were found between specific personality traits and anxiety as well as willingness to communicate. Furthermore, learners' gender and previous negative experiences in the foreign language classroom had a significant impact on their FLCA and WTC levels. Based on these findings, the study provides recommendations and pedagogical implications for teachers, administrators, and future research to enhance English language instruction.