Radius epifiz kırıklarında obezite veradyal eğim risk faktörü müdür?
Is obesity and radial bowing risk factor in Radius ephysis fractures?
  1. Tez No: 814508
  2. Yazar: UĞUR KADİR KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Distal ve proksimal radius fizis kırıkları çocukluk çağında yaygın görülen kırıklardır. Radius eğiminin kırığın cerrahi ihtiyacı ya da tekrar redüksiyon gerekliliğine etkisi bilinmemektedir. Ayrıca vücut kitle indeksi (VKİ) persentilinin ve sağlam önkol kemik yumuşak doku oranının (SKYO) da aynı şekilde etkisi bilinmemektedir. Çalışmamızda daha önce araştırılmayan bu etkenlerin kırığın cerrahi ihtiyacına, tekrar redüksiyon ve takipte cerrahi gerekliliğine etkisini araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza haziran 2021-ocak2023 tarihleri arasında acil servise radius epifiz kırığı ile başvuran 126 hasta dahil edildi. Takiplere gelmeyen 20 hasta çalışmadan çıkarıldı. 106 hastanın acil serviste ve poliklinik kontrollerinde rutin olarak çekilen grafiklerinden radyal eğim, eğim yeri ve SKYO ölçümleri yapıldı. Ayrıca hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, VKİ persentil değerleri ile kırık tarafı, açık kırık olup olmadığı, kırıkların Salter-Harris sınıflaması kayıt altına alındı. Cerrahi işlem yapılıp yapılmaması ve tekrar redüksiyon uygulanıp uygulanmaması da değerlendirildi. Sonuçlar istatistiksel analize tabi tutuldu. Verilerin analiz aşamasında SPSS 22.0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Distal and proximal radius physis fractures are common fractures in childhood. The effect of radius bowing on the need for surgery or re-reduction of the fracture is unknown. In addition, the effect of the body weight percentile and SKYO is also unknown. Our study aimed to investigate the effects of these factors, which have not been investigated before, on the need for surgery of the fracture, the need for surgery in re-reduction and follow-up. MaterialandMethod: Our study included 126 patients who applied to the emergency department with radius epiphyseal fracture between June 2021-January 2023. Twenty patients who did not come for follow-up were excluded from the study. Radial bowing, bowing location and SKYO measurements were made from the radiographs taken routinely in the emergency department and outpatient clinic controls of 106 patients. In addition, patients' age, gender, height, weight, BMI percentile values, fracture side, open fracture, and Salter-Harris classification of fractures were recorded. It was also evaluated whether to perform a surgical procedure and whether to apply a re-reduction. The results were subjected to statistical analysis. SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis of the data.