EFL instructors' behavioural intentions and perceptions regarding the use of gamification tools
İngilizce hazırlık okulu öğretim görevlilerinin oyunlaştırma araçlarını kullanma konusundaki davranışsal niyetleri ve algıları
  1. Tez No: 814510
  2. Yazar: LORİN AKBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, yabancı dil olarak İngilizce öğretim görevlilerinin oyunlaştırma araçlarını kullanmaya yönelik davranışsal niyetlerini etkileyen faktörleri ve yükseköğretim seviyesindeki İngilizce Hazırlık Programındaki sınıf uygulamalarında oyunlaştırma araçlarını kullanma algılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, İstanbul, Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde İngilizce Hazırlık Programında görev yapan 75 İngilizce okutmanı ile yürütülmüştür. Çalışmada, yaş gibi demografik faktörlerin ve Teknoloji Kabul Modeli (TAM) faktörlerinin eğitmenlerin oyunlaştırma araçlarını kullanma konusundaki davranışsal niyetleri üzerindeki etkilerini incelenmektedir. Bu karma yöntem çalışmasında, çalışmanın güvenirliğini sağlamak için hem nicel hem de nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler TAM anketi aracılığıyla, nitel veriler ise ankete katılan 11 öğretim üyesi ile e-posta görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, öğretim elemanlarının derslerinde oyunlaştırma araçlarını kullanmaya yönelik davranışsal niyetlerinin yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Algılanan fayda ve tutum gibi faktörler ile davranışsal niyet arasında anlamlı bir pozitif korelasyon olduğu ve bu iki faktörün davranışsal niyeti önemli ölçüde etkilediği görülmektedir. Öte yandan, algılanan öz-yeterlik, algılanan keyif ve algılanan kullanım kolaylığı gibi faktörlerin davranışsal niyet ile pozitif bir ilişkisi olmasına rağmen, davranışsal niyet üzerinde doğrudan veya dolaylı olarak anlamlı bir etkisi olmamıştır. Bulgular, eğitmenlerin oyunlaştırma araçları hakkında olumlu algılara sahip olduğunu göstermiştir; ancak, çalışmanın bulguları ele alınması gereken bazı zorluklar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Son olarak, eğitim ortamlarında oyunlaştırmanın etkinliğini artırmayı amaçlayan gelecekteki çalışmalar için pedagojik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the factors affecting EFL instructors' behavioural intention to use gamification tools, and their perceptions about using gamification tools in their classroom practices in an English Preparatory Program at tertiary level. The study was conducted with 75 EFL instructors working at the English Preparatory Program in a foundation university in Istanbul, Turkey. The study examined the effects of demographic factors such as age, and factors of Technology Acceptance Framework (TAM) on instructors' behavioural intentions to use gamification tools. In this mixed methods study, both quantitative and qualitative data were collected to ensure the reliability of the study. Quantitative data were collected through TAM questionnaire and qualitative data were collected through e-mail interviews with 11 instructors who had participated in the survey. The findings of the study demonstrated that instructors have high levels of behavioural intention to use gamification tools in their lessons. Factors such as perceived usefulness and attitude had a significant positive correlation with behavioural intention, and these two factors affected behavioural intention significantly. On the other hand, although factors such as, perceived self-efficacy, perceived enjoyment and perceived ease of use had a positive correlation with behavioural intention, they did not have a significant direct or indirect effect on behavioural intention. The findings demonstrated that instructors had positive perceptions about gamification tools; however, they experienced some challenges that are needed to be addressed. Finally, pedagogical implications and suggestions were provided for further studies that aim to improve the effectiveness of gamification in educational settings.