Implementation of the Russian smart power in Central Asia
Orta Asya'da Rus akıllı gücünün uygulanması
  1. Tez No: 814525
  2. Yazar: DOSTON ASOEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM HAKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
SSCB'nin yıkılmasından otuz yıl olduğuna rağmen, halefi Rusya Federasyonu, Orta Asya'daki ülkelerde hala güçlü, siyasi güç olmaya devam ediyor. Bu ülkelerden bazılarının çok önemli maden zenginliklerine sahip olduğu, diğerlerinin ise diğer siyasi kesimlerin dikkatini çeken büyük bir elektrik üretim potansiyeline sahip olduğu bir gerçektir. Stratejik geçiş yolları ve Afganistan'a yakın konumu, ABD, Avrupa Birliği, Hindistan ve Çin gibi büyük jeopolitik güçlerin ilgisini çekiyor. Aslında Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi etnik olarak Türk olan bu halkların Türkiye ile yakın din, kültür ve dil bağları ve Tacikistan'ın İran ile Fars bağları hem Türkiye Cumhuriyeti'ni hem de İran İslam Cumhuriyeti'ni Orta Asya ülkelerinde son derece ilgilendirdiği göz ardı edilemez. Ancak söz konusu ülkelerin hiçbiri o bölgede Rusya kadar güçlü bir etkiye sahip değildir. Bu makale, Rusya'nın genel olarak dünya çapında ve özel olarak Orta Asya ülkelerinde akıllı gücünü nasıl uyguladığını tartışıyor.
Özet (Çeviri)
Three decades later after collapsing of the Soviet Union, its successor Russia still remains a strong influencing political power in Central Asia. It is a matter of fact that some of these countries wield crucial mineral wealth and the others have a huge electricity production potential that attracts attention of other political players. Its strategic transit routes as well as its location near Afghanistan draw the interests of big geopolitical powers, namely US, European Union, India and China. Factually one cannot ignore the close religious, cultural, and language ties of these ethnically Turkic people of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan with Türkiye and Persian ties of Tajikistan with Iran which make both Türkiye and Iran highly interested in the states of Central Asia. However, none of the aforementioned countries have an as strong an influence as Russia does in that region. This article discusses about how Russia implements its smart power worldwide in general and in the Central Asian states in particular.