Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde şiddet eğilimi ve duygu düzenleme güçlüğünün incelenmesi
The investigation of violence tendency and difficulties in emotional regulation in patients have substance use disorders
- Tez No: 814538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma madde kullanım bozukluğu olan bireylerde şiddet eğilimi düzeylerinin belirlenmesi ve şiddete eğilim ile duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda yapılmıştır. Araştırma Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AMATEM) ve Isparta Şehir Hastanesi AMATEM birimi yataklı klinik ve polikliniklerinde 2021 yılı Eylül ile Aralık ayları arasında yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini madde kullanım bozukluğu tanısı almış 200 kişi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Şiddet Eğilimi Formu ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testleri, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi yapılmış ve Sperman korelasyon katsayıları incelenmiştir. Katılımcıların yaş ortalamaları 27±4.43 olup, %49'u lise mezunu, %38.5'i kadın ve %65.5'inin bekârdır. Katılımcıların ortalama madde kullanım süreleri 4±3.16 yıldır ve katılımcıların %88'i daha önce madde kullanımını bırakmayı denemiştir. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin şiddete eğilim puan ortalamaları 42.21±12.81, duygu düzenleme güçlüğü puan ortalamaları 49.82±11.49'dur. Şiddet eğilimi ölçeklerine göre katılımcıların cinsiyeti, eğitim ve medeni durumları, madde kullanım süreleri, kullandıkları madde cinsi ve madde kullanım nedenleri ile anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Madde kullanım bozukluğu olan bireylerin duygu düzenleme güçlüğü ile madde kullanma süreleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Sonuç olarak madde kullanımı olan bireylerde şiddet eğilim puanı ile duygu düzenleme güçlüğü arasında pozitif yönde orta şiddette anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (r=.481; p=.000). Şiddet eğilim puanı ile duygu düzenleme güçlüğü alt boyutları arasında da benzer şekilde pozitif yönde ve güçlü ilişkiler olduğu görülmektedir (açıklık r=.404; p=.000, amaçlar r=.400; p=.000, dürtü r=.443; p=.000, strateji r=.504; p=.000, kabul etmeme r=.270; p=.000). Bağımlılık tedavi sürecinin her adımında yer alan hemşirelerin, bireylerin duygu düzenleme becerilerinin geliştirilmesine ve davranış değişikliğini sağalamaya yönelik müdahalelerde bulunması duygu düzenleme güçlüğünü azaltma ve şiddet eğilimini önlemede önemli olacağı düşünülmüştür
Özet (Çeviri)
This descriptive-correlational study was conducted to determine the violence tendency level in individuals with substance use disorder and to examine the relationship between tendency to violence and difficulty in emotion regulation. The study was conducted between September and December 2021 at Antalya Akdeniz University's and Isparta City Hospital's alcohol and substance addiction treatment (AMATEM) centers. The dataset consists of 200 people who have been diagnosed with substance use disorder. They also do not have a communication disability. The Introductory Information form, the Tendency to Violence Form, and the Difficulties in Emotion Regulation Scale Short Form were used as data collection tools. Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests, the Mann Whitney U Test, the Kruskal Wallis Test, and the Sperman correlation coefficients were used to evaluate the data. The mean age of the participants was 27±4.43, 49% of them were high school graduates, 38.5% were women and 65.5% were single. The average duration of substance use of the participants was 4±3.16 years, and 88% of the participants had tried to quit substance use before. The mean score of tendency to violence for individuals with substance use disorder is 42.21±12.81, and the mean score of difficulty in emotion regulation is 50±11.42. According to the scales of endency to violence, significant differences were found in terms of gender, education and marital status, duration of substance use, type of substance used and reasons for substance use. There is a significant relationship between the difficulty of emotion regulation and the duration of substance use in individuals with substance use disorder. As a result, a moderately significant positive correlation exists between the violence tendency score and difficulty in emotion regulation in people with substance use (r=.481; p=.000). There is a similarly positive and strong relationship between the violence tendency score and the difficulty in emotion regulation sub-dimensions (openness r=.404; p=.000, goals r=.400; p=.000, impulse r=.443; p=.000, strategy) r=.504; p=.000, rejection r=.270; p=.000). It was thought that nurses, who are involved in every step of the addiction treatment process, would be important in reducing the difficulty of emotion regulation and preventing the tendency to violence.