Modern savaşlarda ulusaşırı gönüllü hareketliliği
Transnational volunteer mobilization in modern wars
  1. Tez No: 814540
  2. Yazar: AHMET YUSUF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tez çalışmasında, modern savaşlarda ulusaşırı gönüllü hareketliliği analiz edilecektir. İnsanların vatandaşı oldukları, ikamet ettikleri veya yerleşik bulundukları topluluklardan ayrılarak farklı coğrafyalarda devam eden savaşlara gönüllü olarak katılmaları, devrimler çağından başlayarak modern devletler sisteminin oluşum sürecini takip eden bir olgudur. Bu süreci tanımlamak amacıyla akademi, medya ve siyasi merciler tarafından Yabancı Savaşçılar ve Yabancı Terörist Savaşçılar gibi kavramlar yaygın şekilde tercih edilmektedir. Ulusaşırı savaş gönüllülüğü olgusunun anlamlandırılabilmesini amaçlayan bu tez çalışmasında bütüncül bir yaklaşım benimsenmiştir. 1989-2014 arasında 6 farklı coğfayada 14 çatışmada sınır komşusu ülkelerin ötesinden gerçekleşen ulusaşırı gönüllü katılımı analiz edilmiştir. Bu konu yalnızca vatandaşı olunan ülkeyi değil aynı zamanda savaşın devam ettiği ülke ve çatışma bölgesine ulaşmak için kullanılan transit ülke veya ülkeleri de ilgilendirmektedir. Birey veya örgüt merkezli incelemelerin aksine bir fenomen analizi olan bu tez çalışması aynı zamanda devletler ve uluslararası örgütlerin ulusaşırı gönüllü hareketliliğine ilişkin tanımlama, sorun haline getirme, tehdit olarak görme ve mücadele etme yöntemlerini tartışmaya dahil ederek yeni etik ve hukuki normlar perspektifinden eleştirel bir bakış açısıyla ortaya konulmuştur. Tez çalışmasının önemli bulgularından birisi çatışma bölgelerine doğru gerçekleşen ulusaşırı gönüllülüğün belirli bir ideoloji, coğrafya veya savaşa indirgenemeyecek kadar kapsamlı olduğunu göstermesidir. Bununla birlikte her ne kadar katılımın söylemsel tabanı belirli bir ideoloji etrafında oluşturulsa dahi hareketliliğin mümkün hale gelmesini sağlayan pasaport ve diğer ulaşım araçlarının sürece etkisinin yadsınamaz olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Savaş bölgelerine erişim mümkün olduğu ölçüde uluslararası kamuoyunun ilgi gösterdiği savaşların daha fazla ulusaşırı gönüllü katılımına sahne olduğu şeklinde bir bağ kurulacağı tez çalışması boyunca varılan önemli bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
This thesis will analyze transnational volunteer mobility in modern wars. The voluntary participation of people in wars in different geographies by leaving the communities they are citizens of, residing or settled in is a phenomenon that follows the formation process of the modern state system, starting from the era of revolutions. Academia, media, and political authorities widely prefer concepts such as Foreign Fighters and Foreign Terrorist Fighters. A holistic approach has been adopted in this thesis, which aims to make sense of the phenomenon of transnational war volunteering. Transnational voluntary participation from beyond the neighboring countries in 14 conflicts in 6 different geographies between 1989 and 2014 was analyzed. This issue concerns not only the country of citizenship but also the country where the war continues, and the transit country or countries used to reach the conflict zone. Unlike individual or organization-centered studies, this thesis, which is a phenomenon analysis, also presents it with a critical perspective from the perspective of new ethical and legal norms by including the methods of defining, problematizing, seeing as a threat and struggling against transnational voluntary mobilitazion of states and international organizations. One of the crucial findings of this thesis is that it shows that transnational volunteerism toward conflict zones is too comprehensive to be reduced to a specific ideology, geography, or war. Even though the discursive base of participation may be formed around a particular ideology, it has been concluded that the effect of passports and other means of transportation, which makes mobility possible, on the process is undeniable. It is among the important findings reached in this thesis that a link can be established as far as access to war zones is possible the wars that attracts international public interest are the scene of increase in transnational volunteer participation.