The effect of exercise training and arch supported ınsole on balance and vertical JUMP performance ın football players with foot pronation
Ayak pronasyonu olan futbolcularda egzersiz eğitimi ve ark destekli tabanlıkların denge ve dikey sıçrama performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 814552
  2. Yazar: GİZEM KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcularda ayak pronasyon egzersizleri ve medial ark destekli tabanlıkların denge ve dikey sıçrama testine etkisini araştırmasıdır. Mart 2022 - Ağustos 2022 arasında bu çalışmaya dahil edilen toplam 30 gönüllü futbolcu bulunmaktadır. Randomize olarak 2 gruba ayrılan sporcular; tabanlık (n=15) ve tabanlık+egzersiz grubu (n=15) olarak belirlendi. Tabanlık grubu, kişiye özel medial ark destekli tabanlıklar kullanırken, tabanlık+egzersiz grubu 4 hafta boyunca haftada 2 kez ayak pronasyon egzersiz programı yaptı ve 4 hafta boyunca kişiye özel medial ark destekli tabanlık kullandı. Tüm gönüllüler, müdahale öncesi ve sonrasında Naviküler Düşme Testi, Y-Denge Testi, Flamingo Testi, Dikey Sıçrama Testi, VAS anketi de dahil olmak üzere performans testi ve ayak ark seviye testi açısından değerlendirildi. Çalışma sonuçları, gruplar arasında naviküler düşme testinde tabanlık+egzersiz grubunun (0,8±0,41cm) tabanlık grubundan (0,4±0,51cm) daha önemli bir farklılık gösterdiğini (p0,05). Ancak, dominant flamingo test sonuçlarında gruplar arasında anlamlı bir farklılık vardı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of foot pronation exercises and arch support insole on balance and vertical jump test in football players. A total of 30 volunteer football players including this study between March 2022 - August 2022. The athletes who were randomly divided into 2 groups which is the insole (n=15) and insole+exercise group (n=15). Insole groups used customized medial arch supported insole for four weeks. Insole+exercise group did foot core exercises programme twice a week for four weeks and used customized medial arch supported insoled for four weeks.All the volunteers were assessed in term of performance test and foot arch level test, including Navicular Drop Test, Y-Balance Test, Flamingo Test, Vertical Jump Test, VAS questionnaire before and after interventions. The study results showed that with in groups, insole+exercise group differences were (0.8±0.41cm), has more significant difference than the insole group changes (0.4± 0.51 cm) in navicular drop test (p0.05).However, there was a significant difference in dominnat flamingo test between groups. (p0.05) However, there was a significant difference within groups.