The effect of different impact exercise training on deformational behavior and functional adaptation of articular cartilage
Farklı darbelerdeki egzersizlerin eklem kıkırdağının deformasyonel davranışına ve fonksiyonel adaptasyonuna etkisi
  1. Tez No: 262608
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 hafta süreyle yapılan darbeli, yüksek darbeli veya darbesiz egzersizlerden sonra, 30 dakikalık egzersizin eklem kıkırdağında sebep olduğu deformasyonel davranışı ve fonksiyonel adaptasyonu, serum osteoartrit işaretleyicilerinin konsantrasyonundaki değişikliği değerlendirerek araştırmaktı.Kan örnekleri, 44 sağlıklı sedanter erkekten 30 dakikalık orta şiddette yürüme egzersizinden hemen önce, hemen sonra ve yarım saat sonra alındı. Osteartrit biyo-işaretleyicilerinin (Serum KOMP ve CTX-I) konsantrasyonu ELIZA yöntemi ile belirlendi. İlk ölçümlerin ardından katılımcılar rasgele örneklem metodu ile koşu, bisiklet, yüzme ve kontrol gruplarına ayrıldı. Kontrol grubu haricinde tüm gruplar 12 hafta boyunca antrenman yaptı. 12 hafta sonunda, son testler uygulandı.Çokdeğişkenli testler tüm gruplarda ilk ve son testlerde yorgunluğun ve dinlenmenin serum KOMP konsantrasyonu üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu gösterdi. Bu nedenle, hangi grupların ortalamasının değiştiğini değerlendirmek için ikili karşılaştırmalar uygulandı. Koşu grubu hariç diğer grupların son test ölçümlerindeki fazlarda da anlamlı farklar olduğu ortaya çıktı. Ancak testler sırasında yorgunluk ve dinlenme serum CTX-I konsantrasyonunu değiştirmedi.Sonuçlara göre, orta şiddetli yürüme aktivitesi genç sedanter erkeklerin serum KOMP konsantrasyonunu yükseltebilecek etkiye sahiptir. Ancak, 12 hafta süreyle düzenli olarak yapılan, vücudunun ağırlığının taşındığı ve yüksek çarpma etkisi yaratan egzersizler, eklem kıkırdağının belirli çevresel gereksinimlere fonksiyonel adaptasyonu sayesinde yürüme aktivitesinin sebep olduğu deformasyonel etkiyi düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of the present study was to investigate deformational behavior and functional adaptation of articular cartilage by comparing the changes of biochemical osteoarthritis markers? concentrations due to 30-min exercise after 12-weeks of regular high impact, impact or non-impact exercise.Blood samples were drawn from 44 healthy sedentary males immediately before, immediately after and 0.5 h after a 30-min moderate walking exercise. Osteoarthritis biomarkers? (Serum COMP and CTX-I) concentrations were determined with enzyme-linked immunosorbent assay. After the first measurements, participants were randomly assigned to running, cycling, swimming, and control groups. All groups except for control group trained for 12 weeks. After 12-weeks, post tests were applied.Multivariate tests indicated a significant fatigue and resting effect on serum COMP concentration in all groups at pre- and post-tests. Therefore, pair wise comparisons were conducted in order to assess the differences across all groups and conditions. Results indicated significant differences in post-test measurements among phases of groups except for running group. However, fatigue or resting did not change the concentration of serum CTX-I in any groups during the tests.According to results, moderate walking activity has an influence on the increase of serum COMP concentrations of young sedentary men. However, 12 weeks regular weight-bearing high impact physical exercise decreases the deformational effect of walking activity by functional adaptation of articular cartilage to specific environmental requirements.