The prevalence of text neck syndrome among international students
Uluslararası öğrenciler arasında metin boyun sendromunun yaygınlığı
  1. Tez No: 814613
  2. Yazar: AYESHA FAROOQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, İstanbul'da ikamet eden uluslararası öğrenciler arasında metin boynu sendromu sıklığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kesitsel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırma grubu uluslararası öğrencilerden oluşturulmuştur. Bu çevrimiçi ankete toplam 396 uluslararası öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. 396 katılımcıdan 193'ü erkek, 198'si kadındı. Katılımcıların demografik özellikleri, yapılandırılmış bir anket kullanılarak belgelenmiştir. Akıllı telefon bağımlılığı ölçeği, kısaltılmış versiyon, ölçülen akıllı telefon ilavesi. Boyun rahatsızlığını değerlendirmek için boyun sakatlık indeksi kullanıldı. Akıllı telefon bağımlılığı ölçeğinin ortalama değeri 3,74 olup, bu yüksek düzeyde bir bağımlılık gösterirken, boyun özürlülük indeksinin ortalama puanı 2,78 olup orta düzeyde bir engeli göstermektedir. Gruplar arası karşılaştırmaları hesaplamak için bağımsız bir t-testi kullanıldı. Cinsiyet grupları arasında anlamlı bir fark vardı. Kadınların erkeklere göre daha yüksek düzeyde akıllı telefon bağımlılığı vardır. Boyun sakatlığı indeksi ile akıllı telefon bağımlılığı ölçeği arasındaki ilişki Pearson katsayısı korelasyon testi kullanılarak incelenmiştir. .425'lik anlamlı değer, akıllı telefon bağımlılık ölçeği ile boyun özürlülük indeksi arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu gösterdi. Akıllı telefon bağımlılığı ölçeğinden alınan puanlar arttıkça boyun engeli indeksinden alınan puanların da artma eğilimi vardır ve bunun tersi de geçerlidir. p-değeri 0.000 olarak bildirilir, yani korelasyon istatistiksel olarak %5 ve %1 anlamlılık seviyelerinde anlamlıdır. Sonuçlar, uluslararası öğrencilerin, metin boyun sendromu ile akıllı telefon bağımlılığı arasında önemli bir ilişki olduğunu gösteren boyun engeline sahip olduğunu gösterdi. Bu nedenle, uygun oturma pozisyonunun korunması ve mobil cihaz kullanım süresinin azaltılması konusunda farkındalığın artırılmasına öncelik verilmesi zorunludur.
Özet (Çeviri)
This research aims to identify the frequency of text neck syndrome among international students residing in Istanbul. The study employed a cross-sectional research design. The research group was made up of international students. A total of 396 international students participated voluntarily in this online survey. Out of 396 participants, 193 were male, and 198 were female. Participants' demographic characteristics were documented using a structured questionnaire. The smartphone addiction scale, shortened version, measured smartphone addition. The neck disability index was utilized to evaluate neck discomfort. The mean value of the smartphone addiction scale was 3.74, which showed a high level of addiction, and the mean score of the neck disability index was 2.78 showing a moderate level of disability. An independent t-test was used for calculating the comparisons among groups. There was a significant difference between gender groups. Females have a high level of smartphone addiction than males. The association between the neck disability index and the smartphone addiction scale was examined using the Pearson coefficient correlation test. The significant value of .425 showed a moderate positive relationship between the smartphone addiction scale and the neck disability index. As the scores on the smartphone addiction scale increase, there is a tendency for the scores on the neck disability index to increase as well and vice versa. The p-value is 0.000, meaning the correlation is statistically significant at 5% and 1% significance levels. The results showed that the international students had neck disability, which showed a substantial relationship between text neck syndrome and smartphone addiction. Hence, it is imperative to prioritize promoting awareness regarding maintaining appropriate sitting posture and reducing mobile device usage duration.