Isolation of secondary metabolites from gentiana asclepiadea and G. cruciata and evaluation of their anti-inflammatory and analgesic activities
Gentiana asclepiadea ve G. cruciata'dan sekonder metabolitlerin izolasyonu, antienflamatuvar ve analjezik aktivitelerinin araştırılması
- Tez No: 814619
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KIRMIZIBEKMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Fitoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Kronik enflamatuvar hastalıklar dünya çapındaki tüm ölümlerin yaklaşık yarısını oluşturmaktadır ve güncel tedavi protokollerinin advers etkileri daha güvenli alternatifler geliştirilmesini gerekli kılmıştır. Son yıllarda bitki ekstreleri ve bitkisel kaynaklı ilaçlar doğal terapötik ajanlar olarak dikkat çekmektedir. Gentiana türleri birçok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Son bulgulara göre, bu cinsten elde edilen ekstrelerin ve bileşiklerin antienflamatuvar ve analjezik özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı Gentiana asclepiadea L. ve G. cruciata L. türlerinin toprak üstü kısımlarından hazırlanan MeOH ekstrelerinden bileşiklerin saflaştırılması, in vitro antienflamatuvar ve analjezik aktivitelerinin araştırılmasıdır. G. cruciata türünden yeni bir sekoiridoit glikoziti olan krusiyatozit (1) ve bilinen 10 bileşik, östomozit (2), östomoruzit (3), gentiopikrozit (5), 6'-O-β-D-glukozil gentiopikrozit (6), loganik asit (7), izoorientin (8), izoviteksin (9), izoviteksin 2''-(E)-ferulat (10), mangiferin (11) ve 2-metil inozitol (13) izole edilmişken, G. asclepiadea türünden depressin (4), bileşikler 5, 7-9, 11 ve adenozin (12) elde edilmiştir. Bileşiklerin yapıları başlıca HR-MS, 1D ve 2D NMR teknikleri ile aydınlatılmıştır. İzole edilen bileşiklerin antienflamatuvar aktiviteleri, LPS tarafından indüklenmiş RAW 264.7 hücrelerinde nitrit ve IL-6 seviyeleri aracılığıyla incelenmiştir. Test edilen bileşiklerden 10, 200 μM konsantrasyonda %39.5 nitrit inhibisyonuyla, pozitif kontrol olan indometazin ile mukayese edilebilecek şekilde en güçlü aktiviteyi göstermiştir. Ayrıca, bileşikler 4, 5 ve 8 de %20'nin üzerinde bir nitrit inhibisyonu yapmıştır. Diğer taraftan, tüm bileşikler arasından bileşik 4, IL-6 seviyesinde en fazla düşüşe neden olmuş ve bunu sırasıyla 5, 8 ve 1 izlemiştir. Bileşikler 4 ve 5 LPS ile indüklenmiş RAW264.7 hücrelerinde PGE2 salınımını pozitif kontrol olan indometazin ile kıyaslanabilir şekilde en fazla azaltarak en güçlü in vitro analjezik aktiviteyi göstermiştir. Sonuç olarak, 1, 4, 5, 8 ve 10 güçlü antienflamatuvar ve analjezik etkili bileşikler olarak daha ileri in vitro ve in vivo araştırmaları hak etmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic inflammatory diseases account for nearly half of all deaths worldwide and the potential adverse effects of current treatment protocols necessitate to develop safer alternatives. Over recent years, plant extracts and plant-derived drugs have gained more attention as natural therapeutic agents. Members of the genus Gentiana have long been used for the prevention and treatment of a wide variety of diseases. Extracts obtained from this genus, as well as the isolates, were reported to possess anti-inflammatory and analgesic activities according to the latest findings. The aim of this thesis was to purify the compounds from the MeOH extracts prepared from the aerial parts of Gentiana asclepiadea L. and G. cruciata L. and to evaluate their in vitro anti-inflammatory and analgesic activities. A new secoiridoid glycoside, cruciatoside (1), along with ten known compounds, eustomoside (2), eustomorusside (3), gentiopicroside (5), 6'-O-β-D-glucosyl gentiopicroside (6), loganic acid (7), isoorientin (8), isovitexin (9), isovitexin 2''-(E)-ferulate (10), mangiferin (11) and 2-methyl inositol (13) were isolated from G. cruciata, while depressine (4), compounds 5, 7-9, 11 and adenosine (12) were obtained from G. asclepiadea. The structures were elucidated mainly by HR-MS, 1D and 2D NMR experiments. The anti-inflammatory activities of the isolated compounds were evaluated through nitrite and IL-6 levels in RAW 264.7 cells activated by LPS. Among all the tested compounds, 10 exerted the most potent nitrite inhibition with 39.5% rate at 200 μM, comparable to positive control indomethacin. Also, compounds 4, 5, and 8 exhibited a moderate nitrite inhibition over 20%. On the other hand, 4 showed the highest decrease in IL-6 levels among all the tested compounds, which was followed by compounds 5, 8 and 1, respectively. Compounds 4 and 5 displayed the most potent in vitro analgesic activity by decreasing PGE2 secretion from LPS-activated RAW264.7 cells, comparable to the positive control, indomethacin. Consequently, compounds 1, 4, 5, 8, and 10 were determined as potent anti-inflammatory and analgesic agents, which deserve further in vitro and in vivo investigations.