Isolation and identification of actinomycetes from blue lake and detection of bioactive secondary metabolites
Gıresun Mavi Göl'den aktınomıset izolasyonu, tanımlanması ve biyoaktif sekonder metabolitlerin tespiti
  1. Tez No: 983543
  2. Yazar: HUSSAM LAITH JAFAR AL-SHAREFI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ DEMİRBAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Microbiology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Aktinomisetler, biyolojik olarak aktif sekonder metabolitlerin en önemli üreticilerinden biri olarak kabul edilen, ipliksi yapılı Gram-pozitif bakterilerdir. Son yıllarda, klinikte kullanılan antibiyotiklerin çoğunluğunun kaynağını oluşturmuşlardır. Antibakteriyel bileşiklerin yanı sıra, aktinomisetler aynı zamanda antifungal, antiviral ve antikanser ajanların da kaynağı olarak bilinmektedir. Doğal kaynaklardan yeni terapötik bileşiklerin keşfi; çoklu ilaç dirençli patojenler, ölümcül viral enfeksiyonlar ve kanserin oluşturduğu küresel sorunlar ile devam eden mücadelede en önemli silahlardan biridir. Bu nedenle, yeni ve keşfedilmemiş habitatlarda aktinomisetlerin araştırılması ve potansiyel yeni biyoaktif bileşikler açısından taranması her zaman önem taşımaktadır. Bu çalışmada önemli aktinomiset sekonder metabolitlerinin elde edilmesi amaçlanmış ve bu doğrultuda Türkiye'nin Giresun ilinde yer alan Mavi Göl ve Göksu Travertenleri'nden toprak, su ve çamur örneklerinden toplam 17 aktinomiset izole edilmiştir. Bu izolatların biyoaktif potansiyelleri değerlendirilmiştir. İzolatların, katalaz aktivitesi, nişasta hidrolizi ve kazein hidrolizi gibi biyokimyasal ve morfolojik analizler tipik aktinomiset özelliklerini doğrulamıştır. Moleküler analizler, 13 suşun Streptomyces türlerine, diğerlerinin ise nadir aktinomiset türlerine ait olduğunu göstermiş, bu da sınıf içerisinde Streptomyces cinsinin baskınlığını desteklemiştir. Tüm izolatların antibakteriyel ve antifungal aktiviteler için test edilmiş, seçilen izolatların kaba (kuru) ekstraktları ise antiviral ve antikanser özellikleri açısından taranmıştır. Antibakteriyel testler, Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı geniş bir aktivite yelpazesi ortaya koymuştur. Ayrıca Candida albicans'a karşı antifungal aktivite de gözlenmiştir. Kaba ekstraktlar, HIV-1 RT enzimine karşı çok yüksek düzeyde in vitro inhibisyon göstermiş ve MTT testlerinde belirgin sitotoksisite sergileyerek antikanser potansiyel ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Actinomycetes are filamentous, Gram-positive bacteria that considered one of the most important producers of bioactive secondary metabolites. Over the last decades, they have been the source of the majority of clinically used antibiotics. Beside antibacterial compounds, Actinomycetes are also known for being a source of antifungal, antiviral, and anticancer agents. The search for novel therapeutic compounds from natural sources is one of the most important weapons in the ongoing battle against multidrug-resistant pathogens, fatal viral infections, and the global burden of cancer. Thus, it is always important to look for new resources of Actinomycetes in new, undiscovered habitats and scan them for potential new bioactive compounds. In this study, we aim to find valuable Actinomycete secondary metabolites, and in line with this aim, 17 Actinomycete isolates were collected from the soil, water, and mud of Blue Lake and Goksu Travertines, Girusun, Turkiye, and evaluated for their bioactive potential. Morphological and biochemical analysis confirmed the typical Actinomycete traits, including catalase activity, starch hydrolysis, and casein degradation. Molecular analysis showed that 13 strains belong to Streptomyces species, while the others belong to rare Actinomycetes, which support the dominance of Streptomyces in this class. Whole (liquid) extracts of all isolates were tested for antibacterial and antifungal activities, while crude (dry) extracts of selected isolated were screened for antiviral and anticancer properties. The antibacterial assays revealed wide range of activity against Gram-positive and Gram-negative bacteria. Also antifungal activity was registered against C. albicans. Crude extracts demonstrated a very high in-vitro inhibition of HIV-1 RT, and considerable cytotoxicity in anticancer MTT assays.