Kronik kalp yetersizliği hastalarına verilen sağlık davranışlarını geliştirme eğitiminin kronik hastalık öz yönetimi ve hastalık semptomları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of health behavior improvement training given to chronic HEART failure patients on chronic disease self-management and disease symptoms
- Tez No: 814630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN AKÇA SÜMENGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kalp yetersizliği, kalbin fonksiyon bozukluğuna bağlı semptom ve bulgular ile ortaya çıkan, yaşam süresinin kısalmasıyla sonuçlanan bir sendromdur ve dünyada 26 milyondan ülkemizde de 2 milyondan fazla insanı etkileyen önde gelen sağlık sorunlarındandır. Bu çalışma, kronik kalp yetersizliği tanısı olan hastalara planlı bir biçimde verilen eğitimin hastaların yaşam kalitesine ve kronik hastalık öz yönetimi üzerine etkisini araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışma 1 Ocak 2023 – 1 Nisan 2023 arasında, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Servisi'nde kalp yetersizliği tanısı ile yatan, 18 yaşın üzerinde ve en az 1 yıl süreyle kalp yetersizliği olan 60 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların yatışları sırasında“Minnesota Kalp Yetmezliği ile Yaşama Anketi”(MLHFQ) ile yaşam kaliteleri ve“Kronik Hastalık Öz Yönetim Ölçeği”ile hastalık öz yönetimi değerlendirilmiştir. Hastalara taburculukları sırasında“Kalp Yetersizliği ile Yaşama Eğitimi”verilmiştir. Hastaların 1 ay sonra poliklinik kontrolleri sırasında aynı ölçekler kullanılarak yaşam kaliteleri ve öz yönetimleri tekrar değerlendirilmiştir. Katılımcıların eğitim öncesi MLHFQ puan ortalaması 64,2±19,42, eğitim sonrası MLHFQ puan ortalaması 44,01±17,65 bulunmuştur. Katılımcıların eğitim öncesi Kronik Hastalık Öz Yönetim Ölçeği toplam puanların ortalaması 2,2±0,40 ve eğitim sonrası toplam puanların ortalaması 3,13±0,42 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Heart failure is a syndrome that occurs with symptoms and signs related to cardiac dysfunction and is one of the leading health problems experienced by more than 26 million people in the world. This study was designed to investigate the effect of systematic education given to patients with chronic heart failure on their quality of life and chronic disease self-management. The study was carried out between January 1, 2023 and April 1, 2023, with 60 patients over the age of 18 who were hospitalized with the diagnosis of heart failure in the Cardiology Service of Tekirdağ Namık Kemal University Hospital and had heart failure for at least 1 year. Quality of life was evaluated with the“Minnesota Living with Heart Failure Questionnaire”(MLHFQ) and disease self-management was evaluated with the“Chronic Disease Self-Management Scale”during hospitalization. The patients were given“Training on Living with Heart Failure”during their discharge. The quality of life and self-management of the patients were re-evaluated using the same scales during their outpatient controls 1 month later. The pre-training MLHFQ score average of the participants was 64.2±19.42, and the post-training MLHFQ score average was 44.01±17.65. The mean score of the participants on the Chronic Disease Self-Management Scale before the education was 2.2±0.40, and the mean of the total scores after the education was 3.13±0.42.