Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları içerisindeki gönüllülere ve profesyonelere yönelik mobbingin incelenmesi
Investigation of mobbing for volunteers and professionals in non-governmental organizations
- Tez No: 814639
- Danışmanlar: PROF. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Mobbing bir psikolojik şiddet türüdür ve işyerinde gerçekleşir. Amaçlı bir şiddet türüdür ve maruz kalanın kurum dışına itilmesi hedeflenir. Bu çalışmada ise mobbingin Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarındaki durumu incelenmiştir. Sivil toplum kuruluşları, kar amacı gütmeyen yapılardır ve bir çok farklı alanda faaliyet yürüterek demokrasiye katkıda bulunur. Herhangi bir maddi çıkarı olmayan gönüllü bireylerin faaliyette bulunduğu bu kuruluşlar içerisinde profesyonel olarak tanımlanan ücretli işçiler de yer almaktadır. Profesyonel ücretli çalışanların istihdam edilmesi sebebiyle sivil toplum kuruluşları kamuya ve özel sektöre referansla üçüncü sektör olarak da bilinir. Bu çalışmada sivil toplum kuruluşları içerisinde yer alan gönüllü ve profesyonellerin mobbinge maruz kalma durumunu incelemek için hem nicel hem de nitel teknikler birlikte kullanılmıştır. İlk aşamada uygulanan Leymann Uyarlanmış Psikolojik Yılgınlık Ölçeği'nden gelen veriler ile demografik bilgi formundan gelen veriler SPSS paket programı içerisinde analiz edilmiştir ve korelasyonlarına bakılmıştır. Ölçek çalışmasına katıldıktan sonra nitel araştırmaya katılmak isteyen altı bireyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, içerik analizi ve frekans analizi uygulanmıştır. Yapılan içerik analizi sonucu 4 ana kategori, 11 alt kategori belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a type of psychological violence that occurs in the workplace. It is a type of purposeful violence and it is aimed to push the victim out of the organization. In this study, the situation of mobbing in non-governmental organizations in Turkey is examined. Non-governmental organizations are non-profit structures that contribute to democracy by carrying out activities in many different fields. In these organizations, where voluntary individuals who do not have any financial interest are active, there are also paid workers defined as professionals. Due to the employment of professionally paid workers, civil society organizations are also known as the third sector in reference to the public and private sectors. In this study, both quantitative and qualitative techniques were used together to examine the exposure of volunteers and professionals in non-governmental organizations to mobbing. In the first stage, the data from the Leymann Adapted Psychological Frustration Scale and the data from the demographic information form were analyzed in the SPSS package program and their correlations were examined. After participating in the scale study, semi-structured interviews were conducted with six individuals who wanted to participate in the qualitative research, and content analysis and frequency analysis were applied. As a result of the content analysis, 4 main categories and 11 sub-categories were determined.