Toplum destekli polislik ve Konya örneği
The community policing and as an example Konya
  1. Tez No: 234591
  2. Yazar: SÜLEYMAN HANÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacı; dünyada toplum destekli polislik çalışmalarının incelenmesidir. Türkiye'deki uygulama şekli ile yerel olarak Konya'da yapılan çalışmalar üzerine araştırma yapmaktır. Öncelikli olarak polisin tanımı ve görevleri incelendi daha sonra ilk çağlardan günümüze polisliğin gelişim süreci incelendi.Toplum destekli polisliğe ihtiyaç duyulmasına ilişkin nedenler ortaya kondu ve incelendi. Günümüz dünyasında suç oranlarındaki hızlı artışın önüne geçmek için halkın desteğini almak bir mecburiyet olduğu vurgulandı.Dünyada toplum destekli polisliğe geçiş sürecine öncülük eden Amerikan ve İngiliz polis teşkilatları incelendi. Toplum destekli polisliğin ilkeleri, hedefleri, kapsamı ve uygulanması gereken konular irdelendi.Toplum destekli polisliğin hedefleri; polisin, halkın kültürünü ve sosyolojik özelliklerini bilmesi gerekmektedir. Polis kurumunun ve polis alt kültürünün halka anlatılması, halkın suç odaklı sosyolojik analizinin yapılması. Suç önleme stratejilerinin uygulanması, emniyet hizmetlerine toplumun katılımının sağlanması olarak belirtildi.Toplum destekli polislik hizmetinde çalışanların seçilerek alınması, yaya devriye hizmetlerine önem verilerek halkın kendini güvende hissetmesi sağlanması. Derinlemesine suç analizi yapılarak suç odaklarının tespit edilmesi. Polisin yerelleşmesi, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği hizmetleri toplum destekli polisliğin uygulaması gereken konuların başında gelmektedir.Dünya da şuan toplum destekli polisliği uygulayan bazı ülkeler incelendi. İspanya'daki komşular birliği yapılanması incelendi. Fransa'da halka yakın polislik uygulamalarının suçla mücadeledeki rolüne vurgu yapıldı. Türkiye'de toplum destekli polislerde olması gereken özelliklerle, görevleri esnasında dikkat etmeleri gereken konular araştırıldı. En son olarak da Konya büyük şehir sınırları içerisindeki üç merkez ilçede toplum destekli polislik uygulamaları ve polis halk ilişkileri üzerine 1000 kişi ile anket çalışması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the community based policing in the world.It aims torexplore the activities done locally in Konya in Turkey.Firstly the definition of police and the duties of police were studied.Then , from the past to today the process of policing was explored.The reasons why community based policing is needed are put forward and analysed .It was emphasized that it is necessity to get the public support in order to prevent the raise in crime rate.American and English Police Organizations that lead to passing the process of community based policing in the world were studied.The principals ,aims and the content of community based policing and the activities and issues needed to be carried out were examined.The aims of community based policing require police know the culture and the sociological qualities of the public.That the aims are to inform the public about the police organization and police subculture ,to make crime based sociological analysis of the public ,to carry out crime prevention strategy and to enable the public participate in security service was implied.To hire the officers by eliminating that work for community based policing service,to enable the public feel in secure by giving importance to foot patrol service ,to determine crime focus by analysing in detail,to localize police and cooperation service with Government and civil public organizations are wery important issues that community based policing need to realize.Some countries in the world that carry out community based policing were studied.The neighbourhood unity construction was explored.The role of the activities- close to the public in struggling against crime in France - was emphasized.The qualities that police need to have in Turkey and the issues that police need to pay attention were analysed . Finally, 1000 people in the centre districts in Konya fulfilled the questionairre the community based policing activities and the police ?public relationship.