The impact of non-Arabic media broadcasting in Arabic on theArab audience: News coverage on the Russian-Ukrainian war inal-Hurrah and Russia Today channels (Feb. 2022 to Feb. 2023)
Arapça yayın yapan Arap olmayan medyanın Arap izleyicilerüzerindeki etkisi: el-Hurra ve Russia Today kanallarında Rus-Ukrayna savaşı üzerine haber yayını (Şubat 2022 - Şubat 2023)
  1. Tez No: 831148
  2. Yazar: MOHAMMAD OMAR MOHAMMAD HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BATURAY YURTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, bir içerik analizi yöntemi kullanarak, Arapça olmayan medya yayınlarının Arap kullanımı üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Spesifik olarak, 2022-2023 döneminde Al-Hurrah ve Russia Today (RT) kanallarındaki Rus-Ukrayna Savaşı haberlerini incelemektedir. Çalışma, bu kanallar tarafından kullanılan medya çerçeveleme, anlatım ve görsel temsillerin stratejilerini ve bunlardan yararlanma ve bunların Arap ortamları arasındaki çatışmanın algılanması ve üzerinde olabilecek potansiyelleri keşfetmeyi hedefliyor. Al-Hurrah ve RT tarafından yayınlanan haberlerin ve programların sistemlerinde bir inceleme yoluyla bu çalışma, Rus- Ukrayna Savaşı'nın tasvirindeki kalıpları ve örnekleri ortaya çıkarmak için metinsel ve görsel içerik analiz ediyor ve her kanalın bilgi iletmek için kullandığını vurguluyor ve görüşmelerini şekillendirir. Bu araştırmadan elde edilen içgörüler, Al- Hurrah ve RT'nin Rus-Ukrayna Savaşı'nı Arap korumasıne nasıl çerçevelendirdiği ve sağladığına dair daha derin bir anlayış savunucuları. Seyircinin savaş algısı.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the impact of non-Arabic media broadcasting in Arabic on the Arab audience by employing a content analysis methodology. Specifically, it examines the news coverage of the Russian-Ukrainian War in the Al-Hurrah and Russia Today (RT) channels during the period of Feb2022- Feb2023. The study aims to explore the strategies and effects of media framing, narratives, and visual representations employed by these channels and their potential influence on the perception and understanding of the conflict among the Arab audience. Through a systematic examination of news reports and programs aired by Al-Hurrah and RT especially (Ask More program on RT, and Al-Hurrah tonight program) and both of them are current affairs shows and they are considered the main TV programs on those two channels. this study analyzes the textual and visual content to uncover patterns and differences in the portrayal of the Russian-Ukrainian War, highlighting the strategies used by each channel to convey information and shape public opinion. Insights gained from this research will provide a deeper understanding of how Al- Hurrah and RT frame and present the Russian-Ukrainian War to the Arab audience, including the emphasis placed on specific aspects of the conflict and any biases or selective representations that may impact the audience's perception of the war.