Çalışanların iş yerinde sosyal medya kullanımlarının iş doyumu kapsamında incelenmesi
Examination of employees' use of social media at work within the scope of job satisfaction
  1. Tez No: 814689
  2. Yazar: MEHMET FARUK LADİKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sosyal bir varlık olan insan, internet ağı sayesinde yer ve zaman kısıtı olmaksızın ilgi ve bilgi paylaşımı ile iletişim faaliyetinde bulunurken, yeni nesil bir sosyalleşme gereci olarak sosyal medyadan da faydalanmaktadır. Bireylerin kişisel yaşamlarında büyük bir yer kapladığı açık olan sosyal medyanın, neredeyse bir insan ömrünün yarısına tekabül eden iş yaşamında kullanılmasının çalışanların iş doyumu ile bir ilişkisinin bulunup bulunmadığı incelemeye değer görülmüştür. Araştırmada, genel olarak iş doyumu ve çeşitli alt boyutları ile çalışanların iş yerinde sosyal medya kullanımı arasındaki bağlantıların teorik ve istatistiki açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 147'si kamu, 152'si özel sektör çalışanı olmak üzere 299 beyaz yakalı katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik form, İş Yerinde Sosyal Medya Kullanımı (SMK) Ölçeği ve İş Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler parametrik olmayan testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular iş doyumu ile SMK davranışları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğunu, çalışanların SMK davranışlarının iş doyumu düzeylerine göre farklılaştığını, çalışanların SMK davranışlarının ve iş doyumu düzeylerinin işveren tutumuna göre farklılık gösterdiğini, iş doyumu ve SMK davranışlarının yaş ve eğitim düzeyine göre de ayrıldığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, literatürde yer alan çalışmalarla karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human, as a social being, benefit from social media as a new generation socialization tool, while they engage in communication activities by sharing interest and information without time and place constraints by way of internet network. It is worth examining whether the use of social media, which is clear that it occupies a large place in the personal lives of individuals, in business life, which corresponds to almost half of employee's life, has a relationship with the job satisfaction of the employees. In the research, it is aimed to examine the connections between job satisfaction and its subdimensions and the use of social media in the workplace from a theoretical and statistical point of view. 299 white-collar employees, 147 of whom were public and 152 private sector employees, participated in the research. A sociodemographic form, Social Media Usage at Workplace (SMU) Scale and Job Satisfaction Scale were applied to the participants. The obtained data were analyzed using non-parametric tests. The findings show that there is a statistically significant relationship between job satisfaction and SMU behaviors, the SMU behaviors of the employees differ according to job satisfaction levels, the SMU behaviors and job satisfaction levels of the employees also differ according to the employers' attitudes, and the job satisfaction and SMU behaviors vary according to age and education level. The results were discussed in comparison with the studies in the literature.