İşletmelerde nakit yönetimi
Cash management in facilities
- Tez No: 81469
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Nakit yönetimi işletmenin karlılığını ve borç ödeme gücünü etkiler. Bu nedenle yöneticiler nakit düzeyini planlamaya, nakit girişlerini hızlandıran ve nakit çıkışlarını yavaşlatan politikaları izlemeye, nakit fazlasını en verimli yatırım alanlarında değerlendirmeye çalışırlar. Etkin bir nakit yönetiminde ilk adım, belirli dönemler itibariyle fon fazla ve eksiğini gösteren nakit bütçesinin hazırlanmasıdır. Tahsilatı hızlandırma, ödemeleri yavaşlatma gerçekçi bir alacak ve stok politikası nakit yönetiminde etkinliği arttırıcı önlemlerdir. Tahsilatı hızlandırma, ödemeleri yavaşlatma, gerçekçi bir alacak ve stok politikası nakit yönetiminde etkinliği arttırıcı önlemlerdir. Bu çalışmada işletmelerde nakit yönetimi konusuna değinilmiştir. Birinci bölümde nakit yönetimine ilişkin açıklamalarda bulunulmuştur. Nakit tanımı yapılmış, nakit tutma nedenlerine, nakit bulundurma ihtiyacını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde nakit kontrolü, nakit bütçesini hazırlama süreci, nakit akışı ve nakit düzeyi üzerinde durulmuştur. Nakit düzeyini etkileyen faktörler ve güvenli nakit düzeyinin saptanması konulan incelenmiştir. Üçüncü bölümde nakit tahsilatına, ödemelerin nasıl gerçekleştirildiği, optimum nakit tutarının saptanmasında yararlanılan modellere değinilmiştir. Nakit fazlasının nasıl değerlendirildiği, hangi kaynaklara yatırım yapıldığı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise bu konu ile ilgili uygulama yapılmıştır. Bu çalışmada DHL Worlwide Express 'in nakit yönetimi konusunda yaptığı çalışmalara yer verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cash management affects the profitibility and the payment solvency of factories.For this reason, the managers should plan the cash level and follow a way to speed up cash inflows and slow down the cash outflows.And they have to evaluate the extra cash efficiently. The first step in an effective cash management program is to prepare a cash budget for specific periods, showing the surplus or the deficit in the avaliable funds.Exspeding the collections, slowing the disbursements, relistic receiveables and inventory policies are the appropriate measures for ensuring the success of the cash management. İn this study, it is mentioned on cash management in factories.In the first chapter, I have talked about cash management, the definition of cash, the reasons of saving cash, the factors effects the cash requirements. In the second chapter, the control of cash, the period of preparing the cash budget, cash flow and cash level.The factors affects the cash level and establishing the cash level subjects are talked. In the third chapter, I have talked about cash collections, payments and the models that are used in establishing the cash level, how we can evaluate the cash funds and where we can make investments'. In the last chapter, I have done a study on DHL Worldwide Express about what they do on cash management. IV