English teachers' evaluation of a preschool bilingualism program in terms of English language teaching and beliefs about bilingualism benefits
İngilizce öğretmenlerinin İngiliz dili öğretimi açısından bir anaokul çift dilli program değerlendirmesi ve iki dilliliğin faydaları hakkındaki inançları
- Tez No: 814729
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu vaka analiz çalışması, Türkiye'de İngilizce-Türkçe çift dilli bir anaokul programındaki İngilizce öğretmenlerinin, İngilizce öğretim programı hakkındaki değerlendirici fikirlerini araştırarak programı aydınlatmış ve bu öğretmenlerin çift dilliliğin yararları hakkındaki inançlarını ortaya çıkarmıştır. Program değerlendirme ölçeği verileri (N=83) ve mülakat verileri (N=12) Türkiye'de özel bir zincir kolejin anaokul ve ilkokul seviyesi İngilizce öğretmenlerinden toplanmıştır. Sonuç olarak, İngilizce öğretim programı hedefler, müfredat, dil öğretim metodları, uygulama, materyal ve değerlendirme açısından betimlenerek aydınlatılmıştır. Öğretmenler programın genel özellikleri, hedefleri hakkında son derece pozitif iken içerik, değerlendirme, öğrenim ve öğretim süreçleri hakkında kısmen pozitif görüşlere sahiptir. İngilizce öğretmenleri programın; dilsel, akademik, duygusal, sosyal, kültürel, psikolojik, bilişsel, ekonomik, kimlik gelişimi açılarından avantajları olduğunu ifade etmiştir fakat programın; yüklü içerik, materyal, öğretim süreçleri problemleri ve öğretmen etkinliği ile alakalı personel alım problemleri olduğu saptanmıştır. Öğretmenlerin önerileri: materyallerin gözden geçirilmesi, öğretim ve öğrenim süreçlerinin iyileştirilmesi, yaşa uygun, basitleştirilmiş dil ve içerik kullanımı, öğretmen vasıflarının yükseltilmesi ve daha fazla çocuğun yararlanması için anaokul çift dilli program fiyatlarının daha makul bir düzeye çekilmesidir. İngilizce öğretmenleri, çift dilliliğin bilişsel, sosyal, kültürel, duygusal, akademik, ekonomik, dilsel açıdan, kimlik gelişimi açısından yararlı olduğuna inanmaktadır. İlkokul seviyesinde çocukları karşılaştırdıklarında öğretmenler, çift dilli çocuklar lehine bilişsel, sosyal, kimlik gelişimsel, dilsel, duygusal ve kültürel yararlar gözlemlemişlerdir. Türkiye'de bir çift dilli bir programı değerlendiren ilk çalışma olan bu araştırma, özel bir zincir koleji örnek alarak Türkiye'deki çift dilli anaokul eğitimini gözler önüne sermiş, programı değerlendirmiş ve İngilizce öğretmenlerinin çift dilliliğin yararları hakkındaki inançlarını araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
This case study illuminated an English-Turkish bilingual program at preschool level in Türkiye by investigating the evaluative views of English teachers about English language teaching in the bilingual program and explored their beliefs about bilingualism benefits. Program evaluation scale data (N=83) and interview data (N=12) were collected from preschool and primary-level English teachers at a private chain college in Türkiye. As a result, the program aims, curriculum, language teaching approaches and methods, implementation, materials, assessment were described. It was indicated that the teachers were highly positive about the general characteristics, objectives of the program, but moderately positive about the content, assessment, learning and teaching processes. The English teachers reported that the program had linguistic, academic, emotional, social, cultural, psychological, cognitive, economic, identity-development advantages. However, it had problems about overloaded content, materials, teaching processes, teacher efficacy-related recruitment problems. The teachers' suggestions were revision in materials, improvement in teaching and learning processes, age-appropriate, simplified language and content, teacher qualifications improvement and affordable program prices to reach more children. Regarding bilingualism benefits beliefs, the teachers believed that bilingualism had cognitive, social, cultural, emotional, academic, economic, linguistic, identity development benefits. When they compared children at primary level, the teachers observed cognitive, social, identity, linguistic, emotional, psychological and cultural benefits differences in favor of the bilingual children. As the first study evaluating a bilingual program in Türkiye, this research depicted the preschool bilingual education in Türkiye by taking a private chain school as a case, evaluated it and investigated the English teachers' bilingualism benefits beliefs.