Kişi çevre uyumunun işe karşı tutuma etkisinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the effect of person environmental adaptation on attitude to work
- Tez No: 814734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÖZTIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın kavramsal çerçevesi üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bağlamda öncelikle insan ve çevre arasındaki uyum tarihsel yapıyla ilgili kuramsal yapı açısından incelenmiştir. Daha sonra çeşitli uyum kavramlaştırmaları ve tanımları açıklanmaktadır. Bununla birlikte, akademik literatür, farklı düzeylerde kişi-çevre uyumluluğu hakkında bilgi sağlar. Literatür taramasının ikinci bölümü, araştırma modelinin bir diğer çerçevesi uyum gibi temel psikolojik ihtiyaçların örgütsel davranış alanında işgal ettiği konumu açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma literatür taramasının üçüncü bölümü, kişi-çevre uyumu yaklaşımlarını değerlendirmek ve çalışma hayatındaki bireyler ile kurumlar üzerindeki etkisini de içerecek şekilde incelenmiştir. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kullanılarak 261 çalışana ulaşılmıştır. Kişi-Çevre Uyumu ve İşe Karşı Tutum Ölçekleri kullanılarak çalışanların kişi-iş, kişi-örgüt, kişi-grup ve kişi-yönetici uyumlarının işlerine karşı olan tutumlarını ne düzeyde ve yönde etkilediği regresyon analiz ile test edilmiştir. Analiz sonucunda genel kişi-çevre uyumu ve kişi-yönetici uyumunun işe karşı tutumda etkisinde pozitif yönde, düşük bir etki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The conceptual framework of the study consists of three main parts. In this context, first of all, the harmony between human and environment was examined in terms of the theoretical structure related to the historical structure. Then, various conceptualizations and definitions of harmony are explained. However, the academic literature provides information on different levels of person-environment compatibility. The second part of the literature review, another framework of the research model, aims to explain the position that basic psychological needs such as adjustment occupy in the field of organizational behavior. The third part of the research literature review is examined to evaluate person-environment fit approaches and to include their impact on individuals and institutions in working life. In the study, 261 employees were reached by using the convenience sampling method. By using Person-Environment Fit and Attitude towards Work Scales, the level and direction of employee-work, person-organisation, person-group, and person-manager adjustments affect their attitudes towards their jobs were tested by regression analysis. As a result of the analysis, it was determined that the general person-environment fit and person-manager fit had a low positive effect on the attitude towards work.