The rise and transformation of religious politics: Political catholicism and political islam in comparative perspective
Dinî siyasetin yükselişi ve dönüşümü: Karşılaştırmalı bir perspektiften siyasi katolisizm ve siyasi islam
  1. Tez No: 814732
  2. Yazar: ATEŞ ALİ ALTINORDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PHILIP S. GORSKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yale University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma dinî partilere dair iki temel soruyu soruyu ele almaktadır: siyasallaşma ve siyasi entegrasyon. Birinci bölüm, dini-siyasi yönelimlerin oluşumunu ve başarılı dini partilerin yükselişini açıklamayı hedeflemektedir. 19. yüzyılın ikinci yarısında Alman Katolisizminin (1848-1878) ve 1970 sonrası dönemde Türk İslamının (1970-2002) siyasallaşması karşılaştırmalı olarak çözümlenerek, olumsuz bir örnek olarak kısaca 19. yüzyıl Alman Protestanlığı incelenmektedir. Ortaya konulan canlanma-tepki-siyasallaşma kuramına göre, büyük dinî canlanmalar toplumsal karşı seferberlik ve devlet baskısıyla karşı karşıya kaldığında -eğer mevcut siyasi partiler dini etkin bir şekilde savunmuyorsa- din siyasallaşır. Dinî partilerin başlangıçtaki yörüngeleri her ne kadar devlet kurumlarıyla ve toplumsal seçkinlerle çatışma içerse de, bazı durumlarda çatışma yerini uzlaşmaya bırakmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde dinî partilerin ana akım siyasete dâhil olma süreci incelenmektedir. 'Din ve liberal demokrasi' literatürünün eleştirel bir incelemesinin ardından, 'siyasi entegrasyon ikilemi' kavramına dayalı alternatif bir kuramsal çerçeve geliştirilmektedir. Merkez Partisi'nin Wilhelm döneminde Alman İmparatorluğu'nun ana akım siyasetine dâhil olması (1887-1914) ve Türk siyasi İslam'ının yakın dönemdeki dönüşümü (1995-2009) bu kuramsal çerçeveden faydalanarak karşılaştırmalı olarak çözümlenmektedir. Çalışma entegrasyon sürecinin liberalleşmeyle örtüşmediğini ve egemen milliyetçi söylemlerin benimsenmesinin siyasi entegrasyonun merkezî bir boyutunu oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The following study addresses two major questions in the study of religious parties, politicization and political incorporation. The first part seeks to explain why and how distinct religious-political orientations are formed and successful religious parties rise. To that end, I comparatively analyze the successful politicization of German Catholicism in the second half of nineteenth century (1848-1878) and of Turkish Islam in the post-1970 period (1970-2002), and briefly examine the negative case of nineteenth century German Protestantism. According to the theory of revival-reaction-politicization I propose, religion is politicized when major religious revivals confront social counter-mobilization and state repression, provided that existing political parties do not effectively represent concerns of religious defense. While religious parties' initial trajectories are characterized by cycles of conflict with state institutions and social elites, in some cases, confrontation gives way to accommodation. The second part of the study examines this process of religious parties' incorporation into mainstream politics. Following a critical review of the 'religion and liberal democracy' literature, I develop an alternative theoretical framework based on the concept of the dilemma of political incorporation. I utilize this theoretical framework to analyze the incorporation of Center Party into the mainstream politics of the German Empire in the Wilhelmine period (1887-1914), and examine the recent transformation of Turkish political Islam (1995-2009) in comparative perspective. I argue that the process of incorporation is not congruent with liberalization and demonstrate that the adoption of the dominant idioms of nationhood constitutes a central dimension of political incorporation.