Fuzûlî'nin Su Kasidesi'nin minyatür sanatı ile yorumlanması
Interpretation on Fuzûlî's Water Organization with miniature art
- Tez No: 814776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE HİLAL ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
“Fuzûlî'nin Su Kasidesi'nin Minyatür Sanatı ile Yorumlanması”adını taşıyan bu tezde genel olarak Fuzuli'nin Su Kasidesi eseri incelenip, görsel tasarıma uygun bölümler seçilerek minyatür sanatıyla yorumlanmıştır. Çalışmamızın ilk bölümünde 16. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasî, sosyal ve kültürel ortam yer verilirken, ikinci bölümde ise Fuzuli'nin yaşamı, edebî kişiliği ve Su Kasidesi şerhi incelenmiştir. Üçüncü bölümde Su Kasidesi beyitleri anlam ve konu bakımından gruplanarak incelenmiş, tespit edilen kavramlardan yola çıkarak minyatür teknikleri ile kompozisyonlar oluşturulmuştur. Toplamda 13 eser bulunan bu tezde, ortaya çıkan çalışmaların tasarım ve teknikleri anlatılmış, eskiz ve görseller ile desteklenmiştir. Dördüncü bölümde ise eserlerde kullanılan malzemeler anlatılmış, teknik ve tasarım ilkeleri değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışma ile şerh geleneğinin sözel yaklaşımı minyatür sanatının görsel yorumu ile aktarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis titled 'Interpretation of Fuzuli's Water Eulogy Work with Miniature Art Application Techniques", Fuzuli's water eulogy work will be examined terminologically in general and the words suitable for visual design will be examined and the places suitable for the design examined have been interpreted with the art of miniature. The verbal approach of the commentary tradition is intended to be conveyed through the visual interpretation of miniature art. First of all, in our study, 16. Century. The political, social and cultural environment of the Ottoman Empire has been examined and Fuzuli's life and literary personality have been included in the second part. In the third section, the work of Water Eulogy was examined, and in the fourth section, compositions were interpreted using miniature techniques.