Sayılar ve cebir öğrenme alanlarında kavram yanılgılarına yönelik yapılan çalışmaların ortaokul ve lise kademesinde karşılaştırmalı içerik analizi
Comparative analysis of studies on misconceptions in numbers and algebra learning fields at secondary and high school levels
  1. Tez No: 814780
  2. Yazar: SALİHA İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik eğitiminde sayılar ve cebir öğrenme alanlarında kavram yanılgıları üzerinde yapılan çalışmaların ortaokul ve lise kademelerine göre karşılaştırılmalı analizlerini yapmak olmuştur. Çalışmaları incelemek için öncelikle bu öğrenme alanlarında kavram yanılgıları ile ilgili alan yazın araştırması yapılmıştır. Önceki araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalar irdelenmiştir. Bu alan yazın taraması sonucunda ortaokul kademesinde 80 çalışma ve lise kademesinde 31 çalışma olmak üzere toplamda 111 tane çalışma, yapılan incelemeye dâhil edilmesi uygun görülmüştür. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi ile incelenmiştir. Veriler içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Ele alınan çalışmalar; çalışmaların türü, yılı, yöntemi, veri toplama araçları, veri analiz yöntemi, çalışmaların örneklem grubu, tezlerin yazıldığı üniversiteler, tezlerin yayınlandığı enstitüler, tezlerin danışman unvanları kategorilerine göre analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulardan şu yorumlamalar yapılabilir: ● 2011 yılından itibaren çalışmaların sayısının arttığı, ● ortaokul kademesiyle beraber daha fazla çalışmalar yapıldığı, ● nicel analiz yöntemlerinin daha çok tercih edildiği, ● testin en fazla kullanılan veri toplama aracı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca nitel çalışmalar ve nicel çalışmaların sayıca neredeyse aynı olduğu tespit edilmiştir. Çalışmalardan erişilen sonuçlar ileride yapılacak olan çalışmalara ilham olma noktasında belirleyici bir referans olarak yararlanılabileceği düşünülmüştür. Çalışmalar göz önüne alındığında lise kademesinde yapılan çalışmaların ortaokula kıyasla sayıca daha az olduğuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda lise düzeyindeki çalışmalara önem verilmesi, yoğunlaşılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to make comparative analyzes of studies on misconceptions in learning numbers and algebra in mathematics education according to secondary and high school levels. In order to examine the studies, first of all, a literature research on misconceptions in these learning areas was conducted. Studies done by previous researchers are examined. As a result of this literature review, a total of 111 studies, including 80 studies at the secondary school level and 31 studies at the high school level, were deemed appropriate to be included in the review. This study was examined with the document analysis method, which is one of the qualitative research methods. The data were analyzed with the content analysis method. Considered studies; The type of studies, year, method, data collection tools, data analysis method, sample group of studies, universities where theses were written, institutes where theses were published, and advisor titles of theses were analyzed. The following interpretations can be made from the findings of the study: ● The number of studies has increased since 2011, ● more studies are carried out with the secondary school level, ● quantitative analysis methods are preferred more, ● Test is the most used data collection tool. determined. In addition, it has been determined that qualitative studies and quantitative studies are almost the same in number. It is thought that the results obtained from the studies can be used as a decisive reference to inspire future studies. Considering the studies, it has been found that the studies conducted at the high school level are less in number compared to the secondary school. In this context, it is recommended to give importance and concentrate on studies at the high school level.