Saluto-genetic approach in hospice design: Evaluation of medical staff
Hastane tasarımında saluto-genetik yaklaşım: Tıbbi personeli değerlendirme
  1. Tez No: 814790
  2. Yazar: JIHANE CHAGDAL
  3. Danışmanlar: ASST. ASSOCI. DR. ŞEVKİYE MERVE TAŞOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanların ihtiyaçlarının verimli bir şekilde karşılanması, mimarlık alanı için önemli unsurlardan biridir. Başarılı bir tasarım için kullanıcı memnuniyeti ön planda tutulmalıdır. Özellikle yaşlı bireyler, engelli bireyler veya belirli hastalıkları olan bireyler gibi hassas kullanıcı grupları için tasarım yapmak çok büyük bir dikkat ve özveri gerektirir. Bu hassas kullanıcı gruplarının memnuniyetini sağlayabilmek önemli bir husustur. Hassas kullanıcı gruplarına hitap eden mekanlardan bir tanesi de tedavisi olanaksız hastalıkların bakımı için tasarlanmış hastaneleridir. Hasta bireyler, sağlık personeli ve idari personel bu hastanelerin üç ana kullanıcı grubudur. Bu hastanelerin tasarımı konusunda hasta bireylerin memnuniyetini sağlayan faktörler gündem konusudur. Ancak, bu bağlamda, bu hastanelerin diğer kullanıcı grubu olan sağlık çalışanlarının memnuniyetini sağlayan tasarım unsurları nadiren gündeme alınmaktadır. Bu alanda hastadan daha fazla zaman geçirme eğiliminde olan sağlık çalışanlarını memnun eden tasarım unsurlarının belirlenmesi ve tasarıma uygulanması, sağlık çalışanlarının verimini arttırma açısından önem teşkil eder. Sağlık çalışanlarının verimi, hasta memnuniyetini de arttırdığı için ehemmiyetle ele alınması gerekir. Bu nedenle tedavisi olanaksız hastalıkların bakımı için tasarlanmış hastanelerin sadece hastaların memnuniyetini ve konforunu sağlamak için değil aynı zamanda tıbbi personelin memnuniyetini ve konforunu sağlamak için uygun bir mekan olarak da tasarlanması gerekmektedir. Kullanıcı gruplarının memnuniyetini arttırmak için bir mekanın olumlu tasarım özelliklerini vurgulamaya odaklanan bir yaklaşım olan Salutojenik Yaklaşım Modelinin tasarım unsurlarında kullanılması etkili olabilmektedir. Bu tez, Salutojenik Yaklaşım Modelini tasarım açısından sağlık personeli üzerinden araştırmaktadır. Hangi tasarım unsurlarının memnuniyet üzerinde etkisi olduğunu saptayabilmek bu tezin başlıca amaçlarındandır. Ayrıca, bu tez Salutojenik Yaklaşım Modelinin tasarım unsurları açısından, sağlık personelinin memnuniyet düzeyine etkisini Önem Performans Analizi (ÖPA) ile saptamayı hedefleyerek tedavisi olanaksız hastalıkların bakımı için tasarlanmış hastanelerin tasarımı konusunda rehberlik etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
One of the significant aspects of the architecture field is to encounter human needs in an efficient manner. For a successful design, user satisfaction is inevitable. Especially, designing for sensitive user groups like older people, people with impairments or people with some diseases etc. requires high attention and high effort. It is crucial to ensure high satisfaction rate among these groups related with the design. One of these specific places that should be considered with special care in terms of design is; hospices. Hospices consists of three main user groups; patients, medical staff and administrative staff. There are many empirical studies related with patients' case in terms of design. However, medical staffs' case is not considered in many studies. Medical staff are also significant users group for hospices since they spend a lot of time in hospices and they have an important impact on patient's satisfaction. Therefore, the hospice design should provide an adequate environment for the medical staff to ease their daily tasks and to facilitate the working environment. So, a person-environment fit in hospice design from the medical staffs' point of view is a crucial issue. This thesis suggests Saluto-genetic Approach in hospice design to increase satisfaction rates of medical staff of hospices. Detecting Saluto-genetic architectural features is a significant aspect for this thesis. Moreover, this thesis uses Importance Performance Analysis (IPA) to test the effect of Saluto-genetic. Approach on medical staff of hospices and as a result, this thesis aims to guide hospice design with its findings.