Organik dramaturji izleğinde bir fiziksel tiyatro araştırması olarak salto
Salto as a physical theatre research on the path of organic dramaturgy
- Tez No: 699511
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV MERAL TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fiziksel tiyatro kavramı 20.ve 21. y.y. çağdaş tiyatro yaklaşımları arasında tartışmalı fakat önemli bir yere sahiptir. Buna karşın aydınlanma çağı ile 'fiziksel' liğin yani oyuncunun bedensel ifade gücüne dayalı anlatımın azaldığını ve metin odaklı anlatının öne çıktığı görülür. Nihayetinde metni merkez alan batılı tiyatro anlayışı dünya savaşlarıyla beraber yıkılır. Antonin Artaud ile başlayan yeni bir tiyatro anlayışı, Jerzy Grotowski ve Eugenio Barba önderliğinde kurulmaya başlar. Barba eylemin anlamını genişleterek, dramaturjiyi yeniden tanımlar. Organik dramaturji izleğinde oyuncunun araştırma alanı derinleşir ve performansı kaçınılmaz olarak 'fiziksel'leşir. Salto, 2017 yılında Grotowski Enstitüsü'nün prova alanı ve lojman desteğiyle çalışılmış bir fiziksel tiyatro örneğidir. Oyunun oluşum sürecinde Eugenio Barba'nın dramaturji yaklaşımından da yararlanılmıştır. Özellikle oyunculuk çalışmaları organik dramaturji yaklaşımından izler taşımaktadır. Dolaysıyla bu çalışma ile organik dramaturji yöntemlerinin pratikte nasıl çalıştığı ve nasıl sonuçlar verdiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Physical theatre concept has an important but controversial position for 20th and 21th century contemporary theatre approaches. On the other hand, with the age of enlightenment, concept of“physical”decreases,“verbal”increases. Eventually, the theatre approach which roots from the western world, destroyed by the world wars. The theatre approach that started with Antonin Artaud, continued with the leadership of Jerzy Grotowski and Eugenio Barba. Barba, extended the meaning of“action”and redefined the meaning of“dramaturgy”. On the the path of the organic dramaturgy the space of actor gets wider and inevitably performance becomes“physical”. Salto is a physical theatre performance example which studied and supported by Grotowski Institute's rehearsal area and public housing. Eugenio Barba's, dramaturgical approach is one of the key elements of the working process. Especially, acting exercises of Salto, effected by the organic dramaturgy approach. Therefore, this study will examine how organic dramaturgy methods work in practice and how they yield results.