Solution of the bohr hamlitonian for the morse potential in the 𝛾~unstable region
𝛾~kararsız bölgede morse potansiyeli için bohr hamiltoniyeninin çözümü
  1. Tez No: 814804
  2. Yazar: SAEED AYYED JASIM JASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Kritik nokta civarında yapı sergileyen çekirdeklerin özelliklerinin teorik olarak elde edilmesi, son yıllarda nükleer yapı fizikçilerinin yoğunlaştığı konulardan biridir. Bu tezde, U(5) ile O(6) kritik noktaları arasında yer alan ve E(5) ile gösterilen ikinci-mertebe şekil faz geçişinin gerçekleştiği kritik nokta civarında yapı sergileyen çekirdeklerin uyarılma enerji spektrumları incelenmiştir. Bu çekirdeklerin yapılarını deforme olması nedeniyle deformasyon parametrelerine bağlı olarak yazılan Kollektif Bohr Hamiltoniyeni kullanılmıştır. Çekirdeğin potansiyel enerjisi eksponansiyel Morse potansiyeli formunda olduğu kabul edilerek elde edilen Schrödinger denklemi, Nikiforov-Uvarov medodu kullanılarak analitik olarak çözülmüştür. Kütle numaraları A =100−150 olan çekirdeklerin γ-kararsız yapı sergiledikleri deneysel olarak bilinmektedir. Bu nedenle Morse potansiyelinin uygunluğunu test etmek için, kütle numaraları 118 ile 134 arasında değişen Xe izotopları seçilmiştir. Mathematica programı kullanılarak, her bir izotop için deneysel verileri en iyi verecek potansiyel serbest parametreleri belirlenmiştir. Bu parametreler kullanılarak izotoplara ait tüm uyarılma enerji spektrumu oluşturulmuş ve deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte deneysel olarak ölçülemeyen bazı durumların teorik olarak varlığı gösterilmiş ve ileride yapılacak deneysel çalışmalar için veri seti oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Obtaining the properties of nuclei exhibiting structures around the critical point theoretically is one of the subjects that nuclear structure physicists have focused on in recent years. In this thesis, the excitation energy spectra of nuclei, which are located between the critical points U(5) and O(6), and exhibit structures around the critical point where the second-order shape phase transition takes place, denoted by E(5), were investigated. Since these nuclei deform their structures, the Collective Bohr Hamiltonian written depending on the deformation parameters was used. The Schrödinger equation, which is obtained by assuming that the potential energy of the nucleus is in the form of eksponential Morse potential, is solved analytically using the Nikiforov-Uvarov method. It is experimentally known that nuclei with mass numbers A =100−150 exhibit γ-unstable structure. Therefore, Xe isotopes with mass numbers between 118 and 134 were chosen to test the suitability of the Morse potential. Using the Mathematica program, potential free parameters were determined for each isotope that would give the best experimental data. By using these parameters, the entire excitation energy spectrum of the isotopes was created and compared with the experimental data. However, the existence of some situations that cannot be measured experimentally has been shown theoretically and a data set has been created for future experimental studies.