Bir 'Medium' olarak Şamanın, çağdaş sanatçıda belirmesi
Appearing of the Shaman as a 'Medium' in the contemporary artist
- Tez No: 814821
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK KARTELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Anthropology, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanın alet yapabilme kabiliyeti, ateşten faydalanmayı öğrenmesi ve bu bilgiyi kendinden sonraki nesillere aktarabilmesi, hayvan ile arasındaki temel farkı da yaratmıştır. Bu devrimsel gelişmeler biyolojik evrimini hızlandırmış bunun neticesinde toplumsal evrimi de ileri yönde ivme kazanmıştır. Gelişimi hızlanan toplumsal yapıda doğan işbölümü, uzmanlaşma gibi ihtiyaçlar sebebiyle birçok işlevsel rol ortaya çıkmıştır. Bu çalışma merkezine, insanlık tarihinin bir döneminde aynı fonksiyonları yerine getiren renkli, aykırı, mistik, korkulan, aktarıcı, bilici, aşkın, sihirci, yaratıcı, acayip, hikâyeci, gizemli, aşırı, saygı-güvensizlik karışımı bir tavır takınılan ancak yine vazgeçilemez niteliklerde iki toplumsal figürü 'Şaman' ve 'Sanatçıyı' almaktadır. Çalışmada şamanın ruhunun çağdaş sanatçıda tekrar dirildiğine dair kuvvetli bir sezgi tartışılmaya çalışılmış, bu ilgi çekici benzerlikler üzerine bir deneme yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Man's ability to make tools, to learn to make use of fire and the transfer this knowledge to the next genarations has also created the fundamental difference between him and the beast. These revolutiony developments accelerated its biological evolution, and as a result, its social evolution gained momentum in the forward direction. Many functional roles have emerged due to the needs such as division of labor and specialization arising in the accelerated social structure. This study puts in its center that, there are two figures that fulfill the same functions in a period of human history, which are colorful, contradictory, mystical, fearful, transmitting, seer, transcendent, magician, creative, weird, storyteller, mysterius, extreme with a mixture of respect-distrust, but with indispensable qualities. 'Shaman' and 'Artist'. In the study, a strong intuition about the resurrection of the shaman's spirit in the contemporary artist was tried to be discussed, and it was aimed to make an experiment on these interesting similarities.