Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen haksız rekabet suçları
Unfair competition crimes regulated in the Turkish Commercial Code
- Tez No: 814826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN MERAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Türk Ticaret Kanunu md. 62 hükmü dört bent halinde haksız rekabet suçlarını düzenler. Ancak md. 62/1-a'nın yollaması sebebiyle toplamda yirmi altı adet sayılan cezayı gerektiren haksız rekabet hallerinden yirmi üçü için Kanun'un 55. madde hükmüne bakmak gerekir. Cezayı gerektiren davranış normlarının büyük çoğunluğunun ceza kanunu yapma tekniği bakımından uygun ele alınmayan özel hukuk düzenlemeleri ile gösterilmesi, kanunilik ilkesinin bir sonucu olan belirlilik ilkesinin suç ihdasında tam anlamıyla gözetilmediğini göstermektedir. Nitekim bu hükümler özel hukuk temelli düzenlendiğinden uygulama bakımından ceza hukukunun çizdiği sınırları aşabilecek derecede yoruma muhtaçtır. Özel hukuk bakımından dahi bu düzenlemelerin birçoğunun gerçekten haksız rekabet kurumu ile ulaşılması istenilen amaca hizmet edip etmediğinin tartışmalı olduğu bir sistemde sayılan bu halleri hiçbir ayrıma tâbi tutmaksızın cezai mesuliyete bağlamanın yerindeliği sorgulanmaya açıktır. Ekonomi piyasası üzerindeki etkisi nedeniyle haksız rekabet suçları ekonomik suç özellikleri gösterdiği gibi çoğu zaman beyaz yaka suçluluğuyla iç içe bulunur. Bu nedenle kriminolojik olarak birtakım değerlendirmeler içerdiği gibi soruşturulması ve kovuşturulması adi suçlara nazaran daha özelliklidir ve teknik bilgi gerektirir. Ekonomik sınırların kalkması ve piyasanın büyümesi ile bu alanda gerçek kişilerce yürütülemeyecek organize faaliyetlerin genellikle tüzel kişiliği haiz bulunan şirketler tarafından devralınmasının önü alınamamış ve şirketler rekabet piyasasının baş aktörleri konumuna gelmiştir. Türk hukukunda tüzel kişilerin ceza sorumluluğu kabul edilmemekte ise de mevzuattaki birtakım düzenlemeler aslında bu yöndeki ihtiyacı ortaya koyar niteliktedir. Yalnızca gerçek kişilerin ceza sorumluluğunun kabul edildiği şartlarda dahi Türk hukuku, tartışmaya yer vermeyecek şekilde bir legal organizasyon bünyesinde gerçekleşen suç faaliyetleri karşısında gerçek kişilerin ceza sorumluluğunun tespitini açıkça ortaya koyacak yeterli normatif düzenlemeye sahip değildir.
Özet (Çeviri)
Article 62 of the Turkish Commercial Code regulates unfair competition crimes in four subparagraphs. However due to the reference of Art. 62/1-a, it is necessary to look into Article 55 of the Code for twenty-three of the twenty-six unfair competition acts that require penalty. The fact that the majority of the criminal behavior norms are indicated by private law regulations, which are not dealt with appropriately in terms of criminal code-making technique, shows that the principle of certainty, which is a consequence of the principle of legality, is not fully observed in the enactment of said crimes. Since these provisions are regulated on the basis of private law, they are in need of interpretation that may exceed the limits set by the criminal law practice. In a system where it is debatable whether many of these regulations, even in terms of private law, actually serve the purpose intended to be achieved by the institution of unfair competition, it is open to question the appropriateness of linking these cases to criminal liability without any distinction. Due to its impact on the economic market, unfair competition crimes show economic crime characteristics and are often intertwined with white-collar criminality. For this reason, they involve certain criminological considerations, and their investigation and prosecution are more sophisticated than ordinary crimes and require technical knowledge. With the removal of economic borders and the growth of the market, the activities that cannot be carried out by real persons in this field have been taken over by organized companies, which are generally legal entities. Thus companies have become the main actors of the competition market. Although the criminal liability of legal entities is not recognized under Turkish law, some regulations in the legislation actually reveal the need in this direction. Even under conditions where only the criminal liability of real persons is accepted, Turkish law does not have sufficient normative regulations to clearly establish the criminal liability of real persons for criminal activities that take place within a legal organization.