Yeni medya düzeninde müzik ve fan kültürleri: Türkiye'deki K-Pop fanlarının dijital yerlilik ve endüstriyel üretim ekseninde incelenmesi
- Tez No: 814825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, K-Pop hayranlarının dijital yerlilik deneyimlerini ve endüstriyel üretim süreçleri ile olan ilişkilerini incelemek ve anlamak amacıyla bir araştırma yapmayı hedeflemektedir. Son yıllarda, yeni medya teknolojilerinin hızlı gelişimi ve yaygınlaşması ile iletişim ve kültürel etkileşimlerde bir takım değişiklikler yaşanmıştır. İnternetin ve dijital platformların yükselişi, medya tüketimi ve üretimini de bazı değişikliklere uğratmıştır. Bu durum, müzik endüstrisi ve fan kültürleri arasındaki ilişkileri de etkilemiştir. Bu tezin temel hipotezi, Türkiye'deki K-Pop fanlarının yeni medya düzeni aracılığı ile dijital yerlilik deneyimi yaşadıkları ve bu deneyimin endüstriyel üretim süreçlerini de ilgilendirdiği yönündedir. Dijital yerlilik, bireylerin dijital platformlarda kendilerini ifade etme, etkileşimde bulunma ve kültürel kimliklerini oluşturma şekillerini ifade eden bir kavramdır. Bu araştırmada, K-Pop hayranlarının dijital yerlilik deneyimlerini anlamak için yapılan görüşmelerden faydalanarak dijitalleşme, yeni medya, tüketim ve hayran kültürü kavramları incelenmiştir. Bu kapsamda araştırma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde dijitalleşme ve yeni medya kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde tüketim kültürü ve hayran kültürü incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kore Dalgası ve K-Pop müzik akımı ile K-Pop hayranlığı araştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise K-Pop hayranlığı konusu ve alan araştırması sonucu incelenmiştir. Araştırma sürecinde Ankara Kore Kültür Merkezi çalışanları, BTS Galaxy Turkey Twitter hesabı yöneticisi ve K-Pop hayranlarıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, K-Pop hayranlarının dijital yerlilik deneyimleri üzerinde bir inceleme yaparak Türkiye'de K-Pop kültürünü, endüstriyel üretim süreçleri ve hayranlar arasındaki ilişkinin anlaşılmasını sağlamayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This research aims to conduct a comprehensive study to examine and understand the digital placemaking experiences of K-Pop fans in Turkey and their impact on industrial production processes. In recent years, there have been significant changes in communication and cultural interactions due to the rapid development and widespread adoption of new media technologies. The rise of the internet and digital platforms has led to transformations in media consumption and production, affecting traditional communication models. This has also had a significant impact on the music industry and fan cultures. The main hypothesis of this research is that K-Pop fans in Turkey experience digital placemaking through the influence of the emerging new media order in digital environments, and this experience has an impact on industrial production processes. Digital placemaking is a concept that refers to individuals expressing themselves, engaging in interactions, and constructing their cultural identities on digital platforms. This research examines the concepts of digitalization, new media, consumption, and fan culture by incorporating detailed interviews with K-Pop fans to understand their digital placemaking experiences. The research consists of four sections. The first section explores the concepts of digitalization and new media. The second section examines consumer culture and fan culture. The third section investigates the Korean Wave, the K-Pop music movement, and K-Pop fandom. The fourth section examines K-Pop fandom in Turkey and presents the results of field studies. Throughout the research process, interviews, focus group discussions, and observations were conducted with the Ankara Korea Culture Center, the administrator of the BTS Galaxy Turkey Twitter account, and other K-Pop fans. This study aims to provide an in-depth analysis of K-Pop fans digital placemaking experiences, contributing to the understanding of K-Pop culture, industrial production processes, and fans' contributions to digital content creation in Turkey.