Irak Kerkük Şehir Hastanesinde bulunan patojenik bakteriler üzerinde bazı deterjan ve dezenfektanların antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi
- Tez No: 814874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, deterjanların ve dezenfektanların Escherichia coli ve Staphylococcus aureus'a karşı antibakteriyel aktivitesini incelemek ve ayrıca bu bakterileri çeşitli klinik ortamlardan izole etmek ve tanımlamaktır. İki bakteriyel klinik izolat ilk olarak Azadi Eğitim Hastanesinde tespit edilmiş ve daha sonra hastanenin tıbbi laboratuvar yöntemleri bölümünde yeniden tanımlanmıştır. Toplam 130 numune kanlı agar, matol agar ve MacConkey agar'da %100 pozitif sonuçlar vermiştir. Sonuçlarda, tek bakteri izolatları %74,6 ve karışık bakteri izolatları %25,4 olarak tespit edilmiştir. Antibiyotik duyarlılık testi için E. coli, Amoksisilin/klavulanik asit ve Ampisilin'e karşı %100, Nalidiksik asit'e %50 direnç göstermiştir. Bunun dışında E. coli, İmipenem, Amikasin, Gentamisin, Azitromisin ve Sefepime karşı sırasıyla %40, %20, %60, %20 ve %50 direnç göstermiştir. Staphylococcus aureus, Penisilin, Oksasilin ve Sefoksitine karşı %100direnç göstermiştir. Gentamisin, Nitrofurantoin, Eritromisin, Azitromisin, Refampisin, Trimetoprim ve Siprofloksasin'e sırasıyla % 10, %0, %30, %30, %0, %90 ve %50 oranında dirence sahiptir. Deterjan ve dezenfektanın E. coli için duyarlılık testinde Detol, %5 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon bölgesi 35,8 nm, hidrojen peroksitin %5 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon bölgesi 39,1 nm ve %1,25 konsantrasyonda Sodyum klorürün en yüksek inhibisyon bölgesi ise 31,4 nm, Altunsa'nın ise %0,45 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon bölgesi 41,5 nm olarak belirlenmiştir. Staphylococcus aureus, için duyarlılık testinde Detol, %5 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon bölgesi 31,6 nm, hidrojen peroksitin %5 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon bölgesi 42,4 nm ve %1,25 konsantrasyonda Sodyum klorürün en yüksek inhibisyon bölgesi ise 39,8 nm, Altunsa'nın ise %0,45 konsantrasyonda en yüksek inhibisyon bölgesi 39,4 nm olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the antibacterial activity of detergents and disinfectants against Escherichia coli and Staphylococcus aureus, as well as to isolate and identify these bacteria from various clinical settings. Two bacterial clinical isolates were first identified in Azadi Teaching Hospital and later redefined in the hospital's medical laboratory methods department. A total of 130 samples gave 100% positive results on blood agar, matol agar and MacConkey agar. In the results, single bacterial isolates were determined as 74.6% and mixed bacterial isolates as 25.4%. For the antibiotic susceptibility test, E. coli showed 100% resistance to Amoxicillin/clavulanic acid and Ampicillin, and 50% to Nalidixic acid. Apart from that, E. coli showed 40%, 20%, 60%, 20% and 50% resistance against Imipenem, Amikacin, Gentamicin, Azithromycin and Cefepime, respectively. Staphylococcus aureus showed 100% resistance to Penicillin, Oxacillin and Cefoxitin. It has 10%, 0%, 30%, 30%, 0%, 90% and 50% resistance to Gentamicin, Nitrofurantoin, Erythromycin, Azithromycin, Refampicin, Trimethoprim and Ciprofloxacin, respectively. In the susceptibility test of detergent and disinfectant for E. coli, Detol has the highest inhibition zone at 5% concentration 35.8 nm, hydrogen peroxide at 5% concentration 39.1 nm, and Sodium chloride at 1.25% concentration 31.4 nm. nm, while Altunsa's highest inhibition zone was determined as 41.5 nm at a concentration of 0.45%. In the susceptibility test for Staphylococcus aureus, Detol, the highest inhibition zone at 5% concentration is 31.6 nm, the highest inhibition zone of hydrogen peroxide at 5% concentration is 42.4 nm, and the highest inhibition zone of Sodium chloride at 1.25% concentration is 39.8 nm. Altunsa's highest inhibition zone at 0.45% concentration was determined as 39.4 nm.