Bağımsız denetime tabi büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı: Bir uygulama
Financial reporting standard for large and medium-sized enterprises subject to independent audit: An application
  1. Tez No: 814883
  2. Yazar: MEHTAP KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEKTÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bağımsız Denetime tabi Büyük ve Orta Boy İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı'nın (BOBİ FRS'nin) tüm bölümleri ile bir bütün olarak incelendiği bu doktora tez çalışması dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde genel olarak muhasebe standartları açıklanmış, Küçük ve Mikro İşletmeler için Finansal Raporlama Standardı (KÜMİ FRS) Taslağı ve 2022 Sürümü ile BOBİ FRS hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde BOBİ FRS'nin tüm bölümleri ana hatları itibariyle incelenmiş, Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği / Vergi Usul Kanunu, Türkiye Muhasebe Standartları / Türkiye Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) ve KÜMİ FRS ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölüm BOBİ FRS hakkında alan yazın taramasıdır. Dördüncü bölümde BOBİ FRS'yi uygulayan/uygulayacak olan işletmelerde BOBİ FRS'ye uygun finansal raporlamanın güçlü ve zayıf yönleri ile fırsatlar ve tehditleri SWOT Analizi ile tespit edilmiştir. Ayrıca BOBİ FRS'ye uygun finansal raporlamanın Balanced Scorecard (BSC) boyutları (finansal, müşteri, iç süreç, öğrenme ve gelişim) açısından işletme performansına etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Sonrasında BOBİ FRS'ye uygun tüm sektörleri kapsayan 2018-2021 yılları arası dikey analizi verilmiş finansal tablolara oran analizi yapılmıştır. Ardından Elektronik Finansal Raporlama (EFR) Projesi ile ilk geçiş yılı sonuçlarına ilişkin bağımsız denetçi görüşlerine yer verilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de BOBİ FRS'ye uygun finansal raporlamanın uluslararası standartlara uyumun tabana yayılması açısından önemli bir adım olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis, which examines the Financial Reporting Standard for Large and Medium-Sized Enterprises (FRS for LMSE) subject to Independent Audit as a whole with all its sections, consists of four chapters. In the first part, accounting standards in general are explained and information about the Draft Financial Reporting Standard for Small and Micro Enterprises (FRS for SMEs) and its 2022 Version and FRS for LMSE are given. In the second part, all sections of the FRS for LMSE are analyzed in outline and compared with the General Communiqué on Accounting System Application / Tax Procedure Law, Turkish Accounting Standards / Turkish Financial Reporting Standards (TAS / TFRS) and FRS for SMEs. The third chapter is a literature review on the FRS for LMSE. The fourth section the strengths, weaknesses, opportunities and threats of financial reporting in accordance with the FRS for LMSE in the enterprises that implement / will implement the FRS for LMSE were determined by SWOT Analysis. In addition, the effects of financial reporting in accordance with the FRS for LMSE on business performance in terms of Balanced Scorecard (BSC) dimensions (financial, customer, internal process, learning and development) were tried to be determined. Afterwards, a vertical analysis covering all sectors in accordance with the FRS for LMSE was given and ratio analysis was made for the financial statements between 2018-2021.Then The Electronic Financial Reporting (EFR) Project and the results of the first transition year and the independent auditor's opinions are presented. In conclusion, financial reporting in Turkey in accordance with the FRS for LMSE is an important step in terms of broadening compliance with international standards.