Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçu
The crime of violating the measures related to infectious diseases
  1. Tez No: 814884
  2. Yazar: FATMA ECE KEKİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE EKER KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tarih boyunca, bulaşıcı hastalıkların yıkıcı ve olumsuz etkileriyle mücadele eden insanlık günümüzde de hala mücadelesini sürdürmektedir. Bu mücadele karşısında kişilerin bireysel çabaları oldukça önemli ve gerekli olmakla birlikte ne yazık ki yeterli değildir. Bu sebeple, bulaşıcı hastalıklarla mücadelelerde devletlere de birtakım görevler düşmektedir. Bu bağlamda, bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında ülkemizde de birçok düzenleme yapılmış olup bunlardan biri de 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu madde 195'te düzenlenen bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçudur. Anılan düzenlemeyle bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişinin cezalandırılacağı düzenlenmiştir. İlgili suç, bünyesinde karantinaya ilişkin tedbirler barındırdığından temel hak ve hürriyetlerle ve bu bağlamda insan haklarıyla yakından ilişkilidir. Temel hak ve hürriyetler ile bu denli yakın ilişkide bulunmasına rağmen düzenleniş şekli sebebiyle bazı noktalarda, kanunilik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Kanaatimizce, ilgili suç açısından diğer sorunlu nokta ise bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçunun soyut tehlike suçu olarak düzenlenmesidir. Zira, ilgili düzenleme bu yönüyle ceza sorumluluğunu genişletmektedir. Çalışmamız kapsamında ilk bölümde, bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçu ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilgili olduğu kanaatinde olduğumuz temel hak ve hürriyetler Anayasamız kapsamında tespit edilmiş ve bu hak ve hürriyetlerin karantina tedbirlerinin uygulanması karşısında ihlale uğrayıp uğramadığı değerlendirilmiştir. Akabinde ikinci bölümde ilgili suç, unsurlarına ayrılarak detaylıca değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerin sonucunda, bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma suçu ile korunmak istenen hukuki değer ve uygulamada meydana gelen ve gelmesi muhtemel güçlükler gözetilerek mevcut düzenlemeye farklı bir bakış açısı kazandırmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Humanity, which has struggled with the devastating and negative effects of infectious diseases throughout history, still continues its struggle today. In the face of this struggle, individual efforts of people are very important and necessary, but unfortunately they are not enough. For this reason, states have some duties in the fight against infectious diseases. In this context, many regulations have been made in our country within the scope of combating infectious diseases, one of which is the crime of violating the measures related to infectious diseases regulated in article 195 of the Turkish Penal Code No. 5237. With the aforementioned regulation, it is regulated that the person who does not comply with the measures taken by the competent authorities to quarantine the place where the person who has caught or died from one of the contagious diseases is penalized will be punished. The related crime is closely related to fundamental rights and liberties, and in this context, human rights, as it contains measures related to quarantine. Although it is in such a close relationship with fundamental rights and liberties, it is contrary to the principle of legality at some points due to its regulated form. In our opinion, the other problematic point in terms of the related crime is the regulation of the crime of violating the measures related to infectious diseases as an abstract danger crime. Because, the relevant regulation expands the criminal liability in this aspect. In the first part of our study, the fundamental rights and liberties that we believe are directly or indirectly related to the crime of violating the measures related to infectious diseases have been determined within the scope of our Constitution and it has been evaluated whether these rights and freedoms have been violated in the face of the implementation of quarantine measures. Subsequently, in the second part, the related crime was evaluated in detail by dividing its elements. As a result of the evaluations, regarding communicable diseases, suggestions have been made to bring a different perspective to the current regulation by considering the legal value that is wanted to be protected by the crime of violating the measures and the difficulties that may occur in practice.