The effect of airlines frequent flyer programs on loyalty and satisfaction
Havayolları sık uçan yolcu programlarının sadakat ve memnuniyet üzerindeki etkisi
- Tez No: 814885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yoğun ve küresel rekabet ortamı havayolu işletmelerini varlıklarını koruyabilmek ve rekabet avantajı sağlayabilmek için sadık müşteriler yaratmaya yöneltmiştir. Bu doğrultuda havayolu işletmeleri müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını anlamak ve müşteri memnuniyeti yaratmak amacıyla hizmet kalitelerini arttırmaya yönelik stratejiler geliştirmektedir. Havayolu işletmeleri, reklam yapma, ürün kalitesini arttırma, fiyat rekabeti oluşturma, müşteri sadakati sağlama, pazar paylarını arttırma, daha iyi müşteri hizmeti sağlama, e-ticaret kolaylığı sunma ve markalaşma gibi çeşitli stratejiler geliştirerek hem müşterilerinin değişen istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmeyi hem de rekabette üstünlük sağlamayı hedeflemektedir. Bu rekabet stratejilerinden biri olan müşteri sadakati sağlama ve bu amaçla havayollarının oluşturduğu sık uçan yolcu programları çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada sık uçan yolcu programlarının, müşteri sadakati ve memnuniyeti üzerindeki etkisini ölçmek amaçlanmıştır. Havayolu işletmelerinin müşteri memnuniyetini sağlayamaya yönelik stratejilerinin müşteri sadakati yaratmada ne denli etkili olduğu, sık uçuş yapan yolculara uygulanan anketlerden elde edilen sonuçlar ile analiz edilmiştir. Çalışmada havayolu müşteri memnuniyetinin havayolu sadakati üzerindeki aracılık rolü lineer regresyon analizi ile ölçülmüş ve havayolu sadakatinin havayolu memnuniyetini istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir yordayıcı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intense and global competitive environment has led airline companies to create loyal customers in order to maintain their existence and gain competitive advantage. In this direction, airline companies develop strategies to increase their service quality in order to understand the demands and needs of their customers and to create customer satisfaction. By developing various strategies such as advertising, increasing product quality, creating price competition, providing customer loyalty, increasing market shares, providing better customer service, offering e-commerce convenience and branding, airline companies are able to both respond to the changing demands and needs of their customers and remain competitive. aims to dominate. Providing customer loyalty, which is one of these competitive strategies, and frequent flyer programs created by airlines for this purpose are the subject of the study. In this study, the effect of frequent flyer programs on customer loyalty and satisfaction was tried to be examined. The effectiveness of the strategies of airline companies to ensure customer satisfaction in creating customer loyalty has been analyzed with the results obtained from the surveys applied to frequent flyer passengers. In the study, the mediating role of airline customer satisfaction on airline loyalty was measured by linear regression analysis and it was concluded that airline loyalty was a statistically significant and positive predictor of airline satisfaction.