Assessing early childhood education teachers' creative self-efficacy and self-autonomy for art education
Erken çocukluk eğitimi öğretmenlerinin sanat eğitimine yönelik yaratıcı öz yeterlilik ve öz otonomilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 814889
  2. Yazar: ŞEYDA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BERNA YATMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin yaratıcı öz-yeterlik ve öz-otonomi algılarının sınıflarındaki sanat eğitimi algıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu nicel çalışmanın örneklemini bağımsız anaokullarında çalışan 185 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar, anketlerin İstanbul'daki bağımsız anaokullarına elden teslim edilmesi yoluyla çalışmaya katılmaya davet edilmiştir. Öğretmenlerin demografik özellikleri cinsiyet, kıdem, medeni durum, sosyoekonomik durum, eğitim düzeyi, lise türü, sanat sertifikasına sahip olma, sanatla ilgili bir kursa katılma ve hizmet içi eğitimde sanatla ilgili bir eğitim alma açısından analiz edilmiştir. Veriler Öğretmen Özerklik Ölçeği, Yaratıcı Öz-yeterlik Ölçeği ve Sanat Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi ve varyans analizine göre sanat kurslarına katılan ve sanat sertifikası olan öğretmenlerin sanat eğitimi perspektifleri ile özerklik algıları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Ayrıca lise türleri ile sanat eğitimine bakış açıları ve özerklik becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. İki değişkenli korelasyon analizi, sanat sertifikası olan öğretmenler için sanatın anlamlılık rolü arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of early childhood education teachers' creative self-efficacy and self-autonomy perceptions on their perceptions of art education in their classrooms. The sample of this quantitative study consisted of 185 preschool teachers working in independent preschools. The participants were invited to participate in the study by hand-delivering the questionnaires to the independent preschools in Istanbul. Teachers' demographic characteristics were analyzed in terms of gender, seniority, marital status, socioeconomic status, education level, high school type, having an art certificate, attending an art-related course, and receiving an art-related training in in-service training. The data were collected using the Teacher Autonomy Scale, the Creative Self-Efficacy Scale, and the Attitudes Towards Art Education scale,. Based on correlation analysis, independent samples t-test and analysis of variance There is a significant relationship between art education perspectives and self-autonomy perceptions of teachers who have attended art courses and have art certificates. In addition, a significant relationship was found between high school types and their views on art education and autonomy skills. The bivariate correlation analysis demonstrate that there is a significant relationship between the significance role of art for teachers with art certificates.