COVİD-19 pandemisinin ebeveyn korkusu ve çocuğun tepkileri üzerine etkisi
The impact of the COVİD-19 pandemic on parental fear and child's reactions
- Tez No: 814901
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Covid-19,ilk kez 2019 yılının aralık ayında Çin' in Wuhan şehrinde ortaya çıkmış birçok insanı etkilemiş pandemi haline gelmiştir. Hastalık kriz olarak değerlendirilerek önlemler alınmıştır. Yaşanılan bu zor koşullar içerisinde yetişkinlerle birlikte çocuklarda ciddi bir şekilde etkilenmiştir. Bu araştırma pandeminin ebeveyn korkusu ve çocuğun tepkileri üzerine olan etkisinin araştırılması amacıyla Denizli ilinde bulunan 7-10 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerle yapılmıştır. Araştırmaya tanımlayıcı ilişkisel tipte bir araştırma olup toplam 344 ebeveyn çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS Statistics for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar kullanılmıştır. Ebeveynlerin çocuklarının yaş ortalamaları 8.63±2.25 bulunmuş, yaşlara göre dağılım incelendiğinde %51.7'sinin 8-9 yaş grubunda olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan annelerin yaş ortalamalarının 35.05±6.26 olduğu, babaların yaş ortalamasının 38.61±6.62 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Covid-19 appeared for the first time in December 2019 in the Chinese city of Wuhan and has become a pandemic that has affected many people. The disease was assessed as a crisis and measures were taken. In these difficult conditions, it has been seriously affected in children along with adults. This research was conducted with parents with children aged 7-10 years in Denizli province in order to investigate the effect of the pandemic on parental fear and child's reactions. Dec. The study is a descriptive relational type study and a total of 344 parents were included in the study. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS Statistics for Windows 25.0 program. Descriptive statistical methods were used while evaluating the data. The average age of the children of the parents was found to be 8.63±2.25, and when the distribution by age was examined, it was found that 51.7% of them were in the 8-9 age group.It was found that the average age of the mothers participating in the study was 35.05±6.26, and the average age of the fathers was 38.61±6.62.