Ankilozan spondilit hastalarında tele-yoga eğitiminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of tele-yoga training in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 814907
  2. Yazar: YASEMİN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu randomize kontrollü çalışma, ankilozan spondilit (AS) hastalarında 8 haftalık tele-yoga eğitiminin fiziksel fonksiyon, hastalık aktivitesi, spinal mobilite, esneklik, kassal endurans, egzersiz kapasitesi, denge, uyku kalitesi, stres, depresyon, anksiyete, bilinçli farkındalık ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerininin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 60 ankilozan spondit hastası randomize olarak tele-yoga grubuna veya bekleme listesi kontrol grubuna atandı. Tele-yoga grubundaki katılımcılar, tıbbi tedavilerinin yanı sıra 8 hafta boyunca haftada üç kez video konferans yöntemiyle yoga seanslarına katıldı. Kontrol grubundaki hastalar rutin tedavilerine devam etti, ek bir müdahale uygulanmadı. Katılımcılar çalışma öncesi ve 8. hafta sonunda değerlendirildi. Primer sonuç ölçümü, fiziksel fonksiyonu değerlendiren Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) olarak belirlendi. İkincil sonuç ölçümleri olarak Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), Bath Ankilozan Spondilit Hasta Genel Skoru (BAS-G), Uluslarası Spondiloartrit Değerlendirme Derneği Sağlık İndeksi (ASAS HI), Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI), otur-uzan testi, mekik testi, şınav testi, artımlı mekik yürüme testi, Balance Master denge testi, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Kısa Form 36 (SF-36) ve bilinçli farkındalık ölçeği (BİFÖ) kullanıldı. Çalışmanın sonunda, tele-yoga grubundaki hastalar (n=28), kontrol grubuna (n=27) kıyasla BASFI'de daha anlamlı iyileşmeler gösterdi (p=0,001).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to investigate the effects of 8 weeks of tele-yoga training on physical function, disease activity, spinal mobility, flexibility, muscular endurance, exercise capacity, balance, sleep quality, stress, depression, anxiety, mindfulness and quality of life in ankylosing spondylitis (AS) patients. Sixty patients with ankylosing spondylitis included in the study were randomly assigned to the tele-yoga group or the waiting list control group. In addition to their medical treatments, tele-yoga group participants attended yoga sessions through videoconference three times a week for 8 weeks. Patients in control group continued their routine treatment, no additional intervention was applied. Assessments were made when participants were included in the study and 8 weeks later. The primary outcome measure was the Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), which assesses physical function. As secondary outcome measures, Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Patient Global Score (BAS-G), Assessment of Spondyloarthritis International Society Health Index (ASAS HI), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), sit and reach test, sit-up test , push-up test, incremental shuttle walk test, Balance Master test, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Perceived Stress Scale (PSS), Mindful Attention Awareness Scale (MAAS) and Short Form 36 (SF-36) was used. At the end of the study, patients in tele-yoga group (n=28) showed more significant improvements in BASFI (p=0.001) compared to control group (n=27).