Aksiyel spondiloartriti olan bireylerde telerehabilitasyon veya video temelli kor egzersiz programının karşılaştırılması
Comparison of telerehabilitation or video based core exercises in individuals with axial spondyloarthritis
- Tez No: 913572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç, aksiyel spondiloartrit (axSpA) hastalarında telerehabilitasyon veya önceden kaydedilmiş video temelli kor egzersiz programının kor enduransı, spinal mobilite, hastalık aktivitesi ve fiziksel fonksiyon üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya dahil edilen axSpA'lı 44 birey telerehabilitasyon (TG) (n = 22) veya video grubuna (VG) (n = 22) randomize edildi. TG kor egzersiz programını video konferans yoluyla fizyoterapist gözetiminde, VG ise aynı egzersiz programını önceden kaydedilmiş videolar yoluyla gözetimsiz uyguladı. Egzersizler haftada 3 gün 8 hafta boyunca uygulandı. Kor endurans testleri, Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI), Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi (BASMI), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI) ve Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Anketi (ASQoL), fonksiyonel mobilite testleri (zamanlı kalk ve yürü testi ve sandalyeden kalkma testi) ve Sayısal Derecelendirme Ölçeği (SDÖ) kullanılarak değerlendirmeler gerçekleştirildi. Algılanan değişim tedavi sonrasında 5 puanlık Global Değişim Değerlendirmesi (GRoC) ölçeği kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of telerehabilitation or pre-recorded video-based core exercise program on core endurance, spinal mobility, disease activity, and physical function in patients with axial spondyloarthritis (axSpA). Fortyfour patients with axSpA were included in this study and randomized into telerehabilitation (TG) (n = 22) or pre-recorded video group (VG) (n = 22). TG performed the core exercise program through the video conferencing under the supervision of a physiotherapist while VG performed the same exercise program through the pre-recorded videos. Exercises were conducted 3 days per week for 8 weeks. Assessments were utilized using core endurance tests, Numeric Pain Rating Scale (NPRS), Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index (BASMI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Ankylosing Spondylitis Quality of Life Questionnaire (ASQoL), and functional mobility tests (timed-up-and-go and chair stand tests). Perceived change was evaluated at post-treatment using the 5-point Global Rating of Change (GRoC) scale.