Akut mekanik bel ağrılı hastalarda lomber korse kullanımının klinik değişkenlikler üzerinde etkinliği; Randomize kontrollu çalışma
The efficacy of lumbar corset use on clinical variability in patients with acute mechanical low back pain: A Randomized controlled study
  1. Tez No: 814922
  2. Yazar: AYŞE GÜLŞEN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı , lomber korse kullanımının akut mekanik kökenli bel ağrılı hastalarda ağrı, lomber eklem aralığı ölçümü, fonksiyonel dizabilite düzeyi ve hasta ile hekimin memnuniyeti üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmamız, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon kliniğinde yürütülen randomize kontrollü bir çalışma olup Ağustos 2015-Ağustos 2016 tarihleri arasında 4 haftadan daha az süreli mekanik karakterli bel ağrısı şikayeti olan, 18-65 yaş arasında, 52'i kadın, 48'i erkek toplam 100 hasta üzerinden değerlendirilmiştir. Hastalar iki gruba randomize edilip, birinci gruba NSAİİ+ egzersiz tedavisi verilirken ikinci gruba NSAİİ+egzersiz+lumbosakral fleksibl balenli bez korse tedavisi uygulanmıştır. Her iki grupta tüm hastalara tedavi öncesi, tedavinin 10.günü ve tedavinin 30.günündeki, ağrı parametresi olan gece,istirahat ve gece VAS değerleri,lomber eklem aralığı gonoyometrik ölçüm değerleri, fonksiyonel dizabilite düzeyi için bakılan Modifiye Oswestry Skalaları, günlük yaşam aktivite ölçeği olan SF-36 değerleri ve tedavinin 10.günü ile tedavinin 30.günündeki hasta ve hekimin memnuniyetini gösteren Likert Skalaları kaydedildi.Tüm parametreler gruplar arasında ve grupların kendi içerisinde karşılaştırıldı. Grup içi değerlendirmede, her iki grubun da tedavi öncesine göre tedavinin 10. ve 30.günlerinde tüm parametrelerde istatistiksel düzeyde anlamlı düzelme gösterdiği görüldü. Ancak gruplar arası karşılaştırmada, ağrı parametreleri olan istirahat, gece ve hareket VAS skorlarında, lomber fleksiyon,ekstansiyon ve lateral fleksiyon hareket açıklıklarında artma tedavinin 30.gününde korse grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bulundu (istirahat VAS p =0,043 Gece VAS p=0,003 Hareket VAS p=0,001 lomber fleksiyon,ekstansiyon ve lateral fleksiyon p=0,000). Bel ağrısının yol açtığı fonksiyonel dizabiliteyi değerlendirdiğimiz Modifiye Oswestry skorlarında, tedavinin 30 gününde korse grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme gözlendi (p=0,026). xi Hekim ve hastanın tedavi memnuniyeti değerlendirmesinde, tedavinin hem 10.gününde hemde 30.gününde korse grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme bulundu ( Hasta global p=0,000 Doktor global p=0,000). Çalışmamızda, lomber korse grubunda ağrı,eklem hareket açıklığı, fonksiyonel düzey ve hasta ile hekimin tedavi memnuniyetinde kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı düzelme, lumbosakral fleksibl balenli korse kullanımının; mobilitenin limitasyonu, intraabdominal basıncın arttırılması, postural kontrol , omurga stabilitesinin sağlanması ve kas aktivitesinin adaptasyon mekanizmaları ile etkili olduğunu düşünüyoruz. Çalışmamazın sonucu lomber korse kullanımının, akut dönem bel ağrılı hastalarda konservatif tedavi protokolu içerisinde yer almasının tedavi etkinliğini arttırabileceği düşüncesindeyiz. Ancak daha fazla sayıda hasta grubu ile subakut ve kronik dönem bel ağrılı hastaları da içeren randomize kontrollü çalışmaların yapılmasının, bel ağrısında korse kullanımının süresi, endikasyonları ve etkinlik düzeyleri konusunda bir rehber oluşturulmasına katkıda bulunacağı kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effectiveness of lumbar corset use on pain, lumbar joint range of motion, functional disability level, and satisfaction of both patients and physicians in patients with acute mechanical origin lower back pain. Our study is a randomized controlled trial conducted at Yıldırım Beyazıt University Atatürk Education and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Clinic between August 2015 and August 2016. A total of 100 patients, 52 females and 48 males, aged between 18 and 65 years, with a complaint of mechanical character lower back pain lasting less than 4 weeks were evaluated. The patients were randomized into two groups: the first group received NSAIDs + exercise therapy, while the second group received NSAIDs + exercise + lumbosacral flexible corset therapy. In both groups, all patients were assessed for pain parameters (night, rest, and night VAS values), lumbar joint range of motion goniometric measurements, Modified Oswestry Scales for functional disability level, SF-36 values for daily life activity scale, and Likert Scales for patient and physician satisfaction on the 10th and 30th days of treatment. All parameters were compared between the groups and within each group. In the intra-group assessment, it was observed that both groups showed statistically significant improvement in all parameters on the 10th and 30th days of treatment compared to before treatment. However, in the inter-group comparison, there was a statistically significant increase in pain parameters (rest VAS p = 0.043, Night VAS p = 0.003, Motion VAS p = 0.001), lumbar flexion, extension, and lateral flexion motion ranges in the corset group compared to the control group on the 30th day of treatment (p = 0.000). In the Modified Oswestry scores, which evaluate the functional disability caused by lower back pain, a statistically significant improvement was observed in the corset group compared to the control group on the 30th day of treatment (p = 0.026). In the evaluation of treatment satisfaction by both physicians and patients, statistically significant improvement was found in the corset group compared to the control group on both the 10th and 30th days of treatment (Patient global p = 0.000, Doctor global p = 0.000). In our study, we believe that there is a statistically significant improvement in pain, joint range of motion, functional level, and patient and physician satisfaction in the lumbar corset group compared to the control group, and we think that the use of lumbosacral flexible corset is effective in limiting mobility, increasing intra-abdominal pressure, providing postural control, ensuring spinal stability, and adapting mechanisms of muscle activity. The conclusion of our study is that the use of lumbar corsets may increase the effectiveness of conservative treatment protocols in patients with acute lower back pain. However, we believe that randomized controlled trials with larger patient groups, including subacute and chronic lower back pain patients, will contribute to the creation of guidelines regarding the duration, indications, and effectiveness levels of corset use in lower back pain.