Lokal ileri küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde hipofraksiyone radyoterapi
Hypofractionated radiotherapy for locally advancednon-small cell lung cancer
  1. Tez No: 814932
  2. Yazar: MURTAZA PARVİZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ağustos 2003-Ocak 2005 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalına başvuran eşzamanlı kemoterapi uygulanmayan inoperable lokal ileri (evre III) KHDAK tanılı 24 olguya küratif amaçlı 12x400 cGy hipofraksiyone radyoterapi uygulanmış, tedavi yanıtı, toksisite ve sağkalım oranları değerlendirilmiştir. Amaç: Hipofraksiyone 48 Gy torasik RT uygulamasının tedavi tolerabilitesi, semptom palyasyonu, tümör yanıtı, sağkalım oran ve sürelerinin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Medyan yaş 72.5, olguların %50'sinde eşzamanlı komorbit hastalık bulunan, %58.3'ünde %5'in üzerinde kilo kaybı bulunan 24 olguya primer tümör ve lenfatiklere günlük 4 Gy fraksiyonlarda toplam 48 Gy eksternal radyoterapi uygulanmıştır. Bulgular: Tedavi sonrası öksürük, hemoptizi, disfoni semptomlarında %100, göğüs ağrılarında %73.3, dispnede %60 oranlarında palyasyon sağlanmıştır. Medyan sağkalım süresi 8 ay, 12- ve 18-aylık sağkalım oranları sırasıyla %35.5 ve %25.5 olarak hesaplanmıştır. Sağkalımı etkileyen prognositik faktörlerin değerlendirilmesinde, epidermoid histolojisi (P=0.041) sağkalımı etkileyen prognositik faktör olduğu tespit edilmiştir. Medyan 15.5 aylık takip süresinde lokal yineleme oranı %20, lokal yineleme süresi ise 10.5 ay, uzak metastaz oranı %35, uzak metastaz gelişme süresi ise 8 ay olarak saptanmıştır. Tedavinin neden olduğu akut ve geç toksisite değerlendirilmesinde semptomlara yol açabilecek komplikasyonlarla karşılaşılmasının yanı sıra sadece tek bir olguda geç dönmede derece 3 akciğer fibrozisine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Betwen Agustos 2023 and January 2005, 12x400 cGy hypofractioned radiotherapy was applied to 24 patients diagnosed with inoperable locally advanced (stage III) NSCLC who were not treated with concurrent chemotherapy and who were admitted to the Radiation Oncology Department of Ege University Faculty of Medicine Hospital, and treatment response, toxicity and survival rates were evalueted. Aim: To determine the treatment tolerability, semptom palliation, tumor response, survival rates and durations of hypofractionated 48 Gy thoracic RT application. Materials-Methods: A total of 48 Gy of external radiotherapy was applied to the primary tumor and lymphatics in 4 Gy fractions daily, in 24 cases with a median age 72.5, 50% of whom had concurrent comorbid diaseasesi and 58.3% of whom had weight less over 5%. Results: After treatment, palliation was achieved in %100 of cough, hemoptysis and dysphonia symptoms, 73.3% in chest pain, and 60% in dispnea. Median survival time was 8 months, and 12- and 18-month survival rates were calculated as 35.5% and 25.5%, respectively. İn the evaluation of prognostic factors affecting survival, epidermoid histology (p=0.041) was found to be a prognostic factor affecting survival. During the median follow-up period of 15.5 months, the local recurrence rate was found to be 20%, the local recurrence time was 10.5 months, the diastant metastasis rate was 355, and the distant metastasis development time was 8 months. In the evaluation of acute and late toxicity caused by treatment, complications that may lead to symptoms were encountered, and in only one case caused grade 3 lung fibrosis.