International trade and transportation between Morocco and Türkiye
Fas ve Türkiye arasında uluslararası ticaret ve taşımacılık
- Tez No: 814931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez, ticaret ve ulaştırma odaklı olarak, Fas ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin tarihsel gelişimini, mevcut durumunu ve gelecek beklentilerini incelemektedir. Verileri analiz etmek ve anlayışlar elde etmek için, ticaret istatistiklerinin nicel analizi, ulaştırma altyapısı ve lojistikle ilgili sorunlar ve olası çözümlerle ilgili nitel bir çalışma ve başarılı tedarik zinciri yönetimi ve stratejik ortaklıkların bir vaka çalışması analizi de dahil olmak üzere çeşitli araştırma metodolojileri kullanılmaktadır. Analiz sonuçları, Fas ve Türkiye'nin ekonomik ilişkilerinde karşılaştığı fırsatlar ve zorluklar hakkında kapsamlı bir genel bakış sağlamaktadır. İki ülke arasındaki ticaretin ana itici güçleri belirlenmiş ve tarım, turizm, tekstil ve enerji gibi artan ticaret için potansiyel fırsatlar tespit edilmiştir. Ticarete yönelik zorluklar ve engeller de incelenmiş, bunlar arasında tarife ve tarife dışı engeller, kotalar, sübvansiyonlar, yönetmelikler, siyasi istikrarsızlık, diğer ülkelerden gelen rekabet ve ulaştırma ve lojistik konuları yer almaktadır. Tez, Fas ile Türkiye arasındaki ticaret ve ulaştırmayı geliştirmek için özel önerilerle sonuçlanmaktadır, bunlar arasında altyapıya yatırım yapmak, teknoloji kullanımı, paydaşlar arasında işbirliği yapmak ve hükümet kurumlarından destek almak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical development, current state, and prospects of economic relations between Morocco and Türkiye, with a focus on trade and transportation. To analyze the data and gather insights, various research methodologies are utilized, including a quantitative analysis of trade statistics, a qualitative study of challenges and potential solutions related to transportation infrastructure and logistics, and a case study analysis of successful supply chain management and strategic partnerships. The results of the analysis provide a comprehensive overview of the opportunities and challenges facing Morocco and Türkiye in their economic relations. Key drivers of trade between the two countries are identified, as well as potential opportunities for increased trade in agriculture, tourism, textiles, and energy. The challenges and barriers to trade are also examined, including tariff and non-tariff barriers, quotas, subsidies, regulations, political instability, competition from other countries, and transportation and logistics issues. The thesis concludes with specific recommendations for enhancing trade and transportation between Morocco and Türkiye, including investment in infrastructure, use of technology, collaboration among stakeholders, and support from government agencies.