Evre 3-A ve 3-B küçük hücre dışı akciğer kanserlerinde hiperfraksiyone radyoterapi ve simultane uygulanan kemoterapi şemasının normofraksiyone radyoterapi ve simultane uygulanan kemoterapi şeması ile karşılaştırılması
The Comparison of hyperfractioned radiotherapy and simultaneous cisplatin, etoposide chemotherapy with normofractioned radiotherapy and simultaneous cisplatin, etoposide chemotherapy schedules in the treatment of non ..
- Tez No: 79855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. B. DURSUN DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Evre IEl-A ve III-B küçük hücre dışı akciğer kanserlerinde hiperfraksiyone radyoterapi ile simültane kemoterapi şemasını, normo&aksiyone radyoterapi ile simültane kemoterapi şeması ile toksisite, tolerabilite, hastalıksız ve total sağkalım açısmdan karşılaştırmak. Gereç ve Yöntem: Nisan 1997-ocak 1999 tarihleri arasında, evre III-A ve III-B küçük hücre dışı akciğer kanserine sahip, Karnofsky performans durumu % 70'in üzerinde, son iki ayda kilosunun % 5 'inden daha fazlasını kaybetmemiş ve önceden herhangi bir tedavi görmemiş olan, toplam 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar iki gruba ayrılmıştır. Birinci guruba (n=20), 69.6 Gy hiperfraksiyone radyoterapi ile simültane cisplatin (50 mg/m2, tedavinin 1. ve 21. günlerinde), etoposide (150 mg, tedavinin 1, 2, 3. ve 21, 22, 23. günlerinde) kemoterapisi, ikinci guruba (n=20) 60 Gy normofraksiyone radyoterapi ile simültane aynı kemoterapi şeması uygulanmıştır. Kemoterapi, radyoterapinin bitiminden sonra 4 kür daha uygulanarak her iki tedavi grubunda da toplam 6 küre tamamlanmıştır. Olguların 37 tanesi erkek (% 92.5), 3 tanesi bayan (% 7.5) olup, yaşlan 33 ile 69 arasında değişmekteydi. Histopatolojik tümör tipine göre dağılım, % 70 skuamöz hücreli, % 15 adeno, % 2.5 büyük hücreli ve % 12.5 diğer küçük hücre dışı akciğer kanseleri şeklindedir. Olguların değerlendirilmesinde, fizik muayene, hemogram, biokimyasal testler, akciğer radyogramı, kompüterize tomografi ve biolojik tümör belirleyicileri kullanılmıştır. Bulgular: îki gurup arasında cevap oranlan belirgin derecede farklıydı. Median sağkalım, I. grupta 13 ay, II. grupta 10.5 ay olup, istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gözlemlenmiştir (P=0.02). Median hastalıksız sağkalım I. grupta 11.5 ay, ikinci grupta 8.5 ay olarak saptandı (P0.05). Histopatolojik tümör tipine göre her iki gurupta genel sağkalım süreleri karşılaştınldığmda, I.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare toxicity, tolerability, disease free and total survival differencies between hyperfractioned radiotherapy with simultaneous cisplatin etoposide chemotherapy and normofractioned radiotherapy with same simultaneous chemotherapy regimen in the treatment of stage m-A and ni-B non small cell lung cancer. Material and methods: Between april 1997 and January 1999, 40 patients with inoperable non-small cell (stage IH-A and B) lung carcinoma, whose Karnofsky performance status had been grater than % 70, no weight loss greater than % 5 in last two months and who had no prior treatment before were entered into a randomized trial. Patients seperated in two groups. Group I (n=20) recieved 69.6 Gy hyperfractioned radiotherapy with simultaneously cisplatin (50 mg/m2, on days 1 and 21), etoposide (150 mg, on days 1, 2, 3 and 21, 22, 23) chemotherapy and group II (n=20) recieved 60 Gy radiotherapy with same chemotherapy. In both groups, patients recieved total six courses of chemotherapy. Thirtyseven of the patients were male (% 92.5) and three of the patients were female (% 7.5), whoes ages were varied from 33 to 69. Hystopathological tumor types were, % 70 squamoz cell, % 15 adeno, % 2.5 giant cell and % 12.5 other types of non small cell lung cancer. In the evaluation of the patients physical examination, routine haematology and biochemistry profile, chest X-ray, computerized tomography and biological tumor markers had been used. Results: The difference in response rate was significant between two groups. Median survival was 13 months in group I and 10.5 months in group II, with statistically significant differencies between two groups of patients (P=0.02). Median disease free survival was 11.5 months and 8.5 months respectively, for 69.6 Gy hyperfractioned radiotherapy with cisplatin, etoposide chemotherapy and the 60 Gy normofractioned radiotherapy with same chemoterapy (PO.05). There was no statistically significant survival differencies for stage of disease between two groups (P>0.05).