Klorheksidin glukonat ve lavanta esansiyel yağkombinasyonlarının metisilin dirençli Staphylococus aureus(MRSA) izolatları üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of chlorhexidine gluconateand lavender essential oil combinati̇ons on methicillinresistant Staphylococus aureus (MRSA) isolates
- Tez No: 814938
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Microbiology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Metisilin dirençli S. aureus (MRSA) izolatlarında antimikrobiyal ilaçların yanında antiseptik maddelere karşı da artan dirençliliğin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle yeni ve etkili antimikrobiyal ajanların belirlenmesi veya etkili olduğu tespit edilen bu maddelerin tedavilerde kullanıma hazır hale getirilmesi son derece önemlidir. Literatürde kombinasyonel tedavilerin öneminin arttığı bilindiğinden bu çalışmada MRSA izolatlarına karşı antibakteriyel etkinlik gösteren lavanta esansiyel yağı (LEO) ile klorheksidin (CHG) bileşiklerinin kombinasyonel etkileri araştırıldı. Bu bağlamda hastaneden temin edilen klinik izolatlar ile kültür koleksiyonundan alınan MRSA ve MSSA izolatlarına karşı antimikrobiyal ajanların hem tek başına hem de birlikte kullanımının in vitro koşullardaki etkisi disk difüzyon ve mikrodilüsyon testleri yapılarak değerlendirildi. Tüm izolatlar için direnç genlerinin (mecA, qac A/B ve qacC) varlığı araştırıldı ve kombine edilen bileşiklerin checkboard testi ile sinerjistik etkileri, time kill testi ile de farmakodinamik özellikleri belirlendi. Disk difüzyon testi sonuçlarına göre test edilen ajanların tamamının izolatlar üzerinde etkili olduğu tespit edildi ve MIC değerleri belirlendi. Direnç genlerinin varlığına yönelik yapılan çalışmalarda MSSA izolatı hariç tüm izolatlarda direnç genlerinin var olduğu, checkboard testi sonucuna göre kombinasyonun test edilen tüm izolatlar üzerinde sinerjistik etki gösterdiği ve time kill testi sonucunda da tüm izolatlara karşı 24 saat içinde bakterisidal aktivite sergilediği belirlendi. Bu çalışma, S. aureus izolatlarına karşı LEO&CHG kombinasyonlarının aktivitesini değerlendiren literatürdeki ilk çalışmadır. Bu bağlamda elde edilen in vitro bulgular doğrultusunda, in vivo çalışmaların tasarlanıp yürütülmesinin sonuçlara anlamlı katkı sağlaması ve klinik çalışmalar için de bir temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that MRSA isolates have increased resistance to antiseptic agents as well as antimicrobial drugs. Since the importance of combination therapies against antimicrobial resistance is known to increase in the literature, the combinatorial effects of lavender essential oil (LEO) and chlorhexidine (CHG) compounds, which show antibacterial activity against MRSA isolates, were investigated in this study.In this context, the effect of antimicrobial agents against clinical isolates obtained from the hospital and MRSA and MSSA isolates from the culture collection was evaluated alone and in combination by performing disc diffusion and microdilution tests. The presence of resistance genes (mecA, qac A/B and qacC) was investigated for all isolates and the synergistic effects of the combined compounds were determined by the checkboard test, and their pharmacodynamic properties were determined by the time kill test. According to the results of the disk diffusion test, it was determined that all of the tested agents were effective on the isolates. It was determined that resistance genes were present in all isolates except the MSSA isolate, the combination showed a synergistic effect on all isolates tested according to the checkboard test result and a bactericidal effect within 24 hours against all isolates as a result of the time kill test. This is the first study which evaluates the activity of LEO&CHG combinations against S. aureus isolates. In line with the findings obtained in this context, designing and conducting in vivo studies are expected to significantly contribute to the results of the current study and also to provide the basis of clinical studies.