Teknoloji ve inovasyon yönetiminin iş üretkenliğine etkisi
The effect of technology and innovation management on work productivity
  1. Tez No: 814939
  2. Yazar: AZİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte örgütler, rekabette önemli bir avantaj elde edebilmek amacıyla değişime ayak uydurmak zorunda kalabilmektedir. Örgütler, artan rekabet ortamında mücadele edebilmek için yenilikçi anlayışa sahip bir örgüt kültürü oluşturmayı, az maliyetle kaliteli ürünler üretmeyi ve müşteri beklentilerini hızlı ve tam karşılayabilmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda örgütler, teknoloji ve inovasyon kavramlarına önem vermekte ve bu sayede iş üretkenliklerini artırmaya çalışmaktadır. Özellikle üretim sektöründe teknoloji faaliyetlerinin artmasıyla birlikte önemli ölçüde yönetim ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Teknoloji yönetiminde doğru araçlar bir araya getirilerek, sürecin en doğru şekilde yönetilmesi sağlanmaktadır. Teknoloji yönetimi aracılığıyla örgütler teknolojik değişimlere kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Teknoloji aynı zamanda inovasyon sürecinin de en önemli adımlarından biridir. Teknolojik değişiklikler, inovasyon odaklı olduğu zaman sosyo-ekonomik bir faydaya dönüşebilmekte ve verimlilik sağlanabilmektedir. Teknoloji inovasyon oluşturmayabilir. Fakat her inovasyon sonucunda bir teknoloji meydana gelebilir. Teknolojik yeniliklerin uygulanması ile örgütler, üretim sektöründe meydana getirdikleri ürünler ile pazar koşullarında önemli bir rekabet avantajı elde edebilmektedir. Verimliliğin örgütlerde değerlendirilmesinde kullanılan ölçütlerden birisi de iş üretkenliğidir. Üretkenlik de mevcut girdilerle daha fazla çıktı elde etmek ya da daha az girdi ile mevcut çıktıyı yakalamak amaçlanmaktadır. Yapılan her teknolojik ve inovatif yatırımlar iş üretkenliğine olumlu etki etmektedir. Nitekim üretim ve üretkenliğin etkin bir şekilde sağlanabilmesi için teknoloji ve inovasyon kavramlarını yönetme ihtiyacı meydana gelmektedir. Bu çalışma, teknoloji ve inovasyon yönetiminin iş üretkenliğine etkisinin ölçümüne yönelik hazırlanmıştır. Konya İlinde üretim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde bulunan personeller içerisinden 206 kişiye anket uygulaması yapılarak araştırma sonuçlandırılmıştır. 3 farklı örgütün de inovasyona ve değişime açık oldukları örgüt yöneticileri tarafından teyit edilmiştir. Ayrıca bu örgütlerden ikisinin teknolojik gelişmeleri yakından takip ettikleri ve en yeni teknolojiler kullandıkları ifade edilmiştir. Diğer örgütün ise teknolojik kapasitesinin gelişmekte olduğu, yeni teknolojilerin bütün üretim süreçlerinde kullanılmadığı ifade edilmiştir. 3 örgütün toplam ortalama çalışan sayısı 116'dır. Mevcut imkânlarla üretkenlik kapasitelerinin yüksek olduğunu ifade etmişlerdir. Bu araştırmanın amacı teknoloji yönetiminin inovasyon yönetimine etkisi ve bunların iş üretkenliğine etkisinin olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda üretim sektöründe faaliyet gösteren 3 farklı örgütteki 350 çalışan çalışmanın evrenin oluşturmaktadır. Bu evrenden seçilen 206 çalışan ise çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama yöntemi elektronik anket yöntemi kullanılmıştır. Örneklem yöntemi olarak ise kartopu örneklem yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın Konya İlinde faaliyet gösteren 3 farklı örgüt üzerinde gerçekleştirilmesi, çalışmanın kısıtını oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışmanın farklı örneklemler üzerinde farklı illerde uygulanması ile birlikte daha farklı sonuçlar elde edilebilir. Veriler; IBM SPSS V23, IBM AMOS V24 ve SmartPLS v3 ile analiz edilmiştir. Ölçüm modeline ait güvenirlilik ve geçerliliğinin incelenmesi ve yapının sınanması için Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik modellemesi kullanılarak SmartPLS v3 programı ile analiz edilmiştir. Buna ek olarak çalışmada analiz edilen teknoloji yönetimi, inovasyon yönetimi ve iş üretkenliği değişkenlerinin ilk kez bir arada ele alınması bu çalışmanın orjinalliğini ortaya koymakta ve önem taşımaktadır. Üretim sektöründe oldukça önemli değişkenler olan teknoloji yönetimi ve inovasyon yönetiminin birbirine etkisi ve iş üretkenliğini artırıp artırmadığına bu çalışmada cevap aranması, aranılan sonucun olumlu ve anlamlı olması bakımından önem arz etmektedir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında teknoloji yönetiminin iş üretkenliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Yine çalışma kapsamında, inovasyon aracı değişkeninin iş üretkenliği üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu sonucu elde edilmiştir. Buna ek olarak teknoloji yönetiminin inovasyon yönetimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öte yandan teknoloji yönetiminin inovasyon yönetimi aracılığıyla iş üretkenliğine etkisinin olduğu analiz sonuçlarında tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışma kapsamında çalışanların teknoloji yönetimi algılamalarının yaş, işyerindeki pozisyonu, öğrenim durumu ve hizmet süresi değişkenlerine göre farklılıkları araştırılmış olup, anlamlı farklılıklarının olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid development of technology, organizations have to keep up with change in order to gain a significant advantage in competition. Organizations aim to create an organizational culture with an innovative understanding, to produce quality products at low cost, and to meet customer expectations quickly and fully in order to compete in an increasingly competitive environment. In line with this goal, organizations attach importance to the concepts of technology and innovation and thus try to increase their work productivity. Especially in the production sector, with the increase in technology activities, a significant management need arises. By bringing together the right tools in technology management, the process is managed in the most accurate way. Organizations can easily adapt to technological changes through technology management. Technology is also one of the most important steps of the innovation process. When technological changes are innovation-oriented, they can turn into a socio-economic benefit and efficiency can be achieved. Technology may not create innovation. But as a result of every innovation, a technology can occur. With the application of technological innovations, organizations can gain a significant competitive advantage in market conditions with the products they create in the production sector. One of the criteria used to evaluate productivity in organizations is work productivity. In productivity, it is aimed to achieve more output with existing inputs or to catch current output with less input. Every technological and innovative investment made has a positive impact on work productivity. As a matter of fact, there is a need to manage the concepts of technology and innovation in order to ensure production and productivity effectively. This study has been prepared to measure the effect of technology and innovation management on work productivity. The research was concluded by applying a questionnaire to 206 people among the personnel in the enterprises operating in the production sector in Konya. It has been confirmed by the managers of the organization that 3 different organizations are open to innovation and change. In addition, it was stated that two of these organizations follow technological developments closely and use the latest technologies. It was stated that the technological capacity of the other organization is developing and that new technologies are not used in all production processes. The total average number of employees of the 3 organizations is 116. They stated that their productivity capacity is high with the existing facilities. The aim of this research is to reveal the effect of technology management on innovation management and whether they have an effect on work productivity. In this context, 350 employees in 3 different organizations operating in the production sector constitute the universe of the study. 206 employees selected from this universe constitute the sample of the study. In the study, data collection method, electronic questionnaire method was used. Snowball sampling method was preferred as the sampling method. The fact that the study was carried out on 3 different organizations operating in the province of Konya constitutes the limitation of the study. For this reason, different results can be obtained with the application of the study on different samples in different provinces. Data; Analyzed with IBM SPSS V23, IBM AMOS V24 and SmartPLS v3. In order to examine the reliability and validity of the measurement model and to test the structure, it was analyzed with the SmartPLS v3 program using Partial Least Squares Structural Equation modeling. In addition, it is the first time that the variables of technology management, innovation management and work productivity analyzed in the study are considered together, revealing the originality of this study and it is important. In this study, it is important to seek answers to whether technology management and innovation management, which are very important variables in the production sector, affect each other and increase work productivity, in terms of positive and meaningful results. Looking at the results of the research, a statistically significant effect of technology management on work productivity was found. Again, within the scope of the study, it was concluded that the innovation tool variable had a statistically significant effect on work productivity. In addition, it has been concluded that technology management has a statistically significant and positive effect on innovation management. On the other hand, it has been determined in the results of the analysis that technology management has an effect on work productivity through innovation management. In addition, within the scope of the study, the differences in the technology management perceptions of the employees according to the variables of age, position in the workplace, educational status and length of service were investigated, and it was observed that there were no significant differences.