Yüksek performanslı iş sistemlerinin örgütsel inovasyon üzerindeki etkisinde entelektüel liderliğin ve bilgi yönetiminin rolü: Bir araştırma
The role of intellectual leadership and knowledge management in the impact of high performance work systems on organizational innovation: A research
- Tez No: 904010
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yüksek performanslı iş sistemlerinin (YPİS) örgütsel inovasyon üzerindeki etkisinde entelektüel liderliğin ve bilgi yönetiminin rolünü incelemektir. Ayrıca çalışmada kimi zaman YPİS olarak karşımıza çıkan kavram bağlamında; örgütsel inovasyon, entelektüel liderlik ve bilgi yönetimi kavramları irdelenmektedir. Araştırma Türkiye genelinde kurumsal nitelik taşıyan Borsa İstanbul'un (BİST) içerisinde bulunan ve ilk 500 arasında yer alan teknoloji şirketlerinde çalışan 557 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından katılımcıların demografik özelliklerini ortaya koymaya yönelik çoktan seçmeli 8 sorunun yanı sıra çalıştıkları örgütün performansını ortaya koymak amacı ile“Yüksek Performanslı İş Sistemleri Ölçeği”ve örgütün entelektüel liderlik düzeyini belirlemek üzere“Yöneticilerin Entelektüel Yeterlilikleri Ölçeği”şeklinde oluşan anket hazırlanmış ve söz konusu anket kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi için LİSREL 8.7 ve SPSS 25.0 paket programlarından faydalanılmıştır. Araştırma modeli incelendiğinde, modelde bağımsız değişken olarak yüksek performanslı iş sistemleri, bağımlı değişkenin örgütsel inovasyon olarak ele alınırken entelektüel liderlik ve bilgi yönetiminin aracı değişken olarak incelenmiştir. Çalışma sonunda, araştırmanın yüksek performanslı iş sistemlerinin örgütsel inovasyon ve entelektüel liderlik üzerinde etkisinin istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca araştırmada entelektüel liderliğin örgütsel inovasyon üzerinde, Yüksek performanslı iş sistemlerinin bilgi yönetimi üzerinde ve bilgi yönetiminin örgütsel inovasyon üzerinde etkisinin istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışma sonuçları tüm hipotezleri desteklemiştir. Literatürde bu şekilde çalışılmadığı görülmüş, hatta ikiden fazla değişken ile çalışılmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle, Yüksek Performansli İş Sistemlerinin Örgütsel İnovasyon Üzerindeki Etkisinde Entelektüel Liderliğin ve Bilgi Yönetiminin Rolü ile ilgili bir araştırma olan bu çalışma, önemli bir alanı tamamlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the role of intellectual leadership and knowledge management in the impact of High Performance Work Systems (HPWS) on organizational innovation. Furthermore, in the context of the concept that we sometimes encounter as YPİS in the study; The concepts of organizational innovation, intellectual leadership and knowledge management are examined. The research was conducted with 557 people working in technology companies that are among the top 500 in Borsa Istanbul (BIST), which is a stock exchange corporate organization across Türkiye. Within the scope of the study, the researcher prepared a survey consisting of 8 multiple-choice questions to explain the demographic characteristics of the participants, as well as the“High Performance Work Systems Scale”to reveal the performance of the organization they work in, and the“Intellectual Competence of Managers Scale”to determine the intellectual leadership level of the organization. LISREL 8.7 and SPSS 25.0 package programs were used to analyze the data obtained in the study. When the research model was examined, high-performance work systems were considered as the independent variable in the model, organizational innovation was the dependent variable, while intellectual leadership and knowledge management were examined as mediator variables. At the end of the study, the effect of high-performance work systems on organizational innovation and intellectual leadership was found to be statistically significant. In addition, the study found statistically significant the effect of intellectual leadership on organizational innovation, the effect of high-performance work systems on knowledge management, and the effect of knowledge management on organizational innovation. All hypotheses were supported by study results. It has been observed that it has not been studied in this way in the literature, and it has even been determined that it has not been studied with more than two variables. Therefore, this study, which is a research on the Role of Intellectual Leadership and Knowledge Management in the Impact of High Performance Work Systems on Organizational Innovation, is thought to complete an important field.