Retail investors' investment decision-making process from a behavioral finance perspective with a focus on confirmation and overconfidence biases
Onaylama ve aşırı güven önyargılarına odaklanarak davranışsal finans perspektifinden bireysel yatırımcıların yatırım karar verme süreci
- Tez No: 814957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, aşırı güven ve teyit önyargılarının bireysel yatırımcıların karar verme süreçlerini nasıl etkilediğini değerlendirmek için nicel bir analiz yöntemi uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemi, yatırım konusunda daha önce deneyimi olan ve çeşitli demografik geçmişlere sahip 329 kişiden oluşmaktadır. Araştırma, finansal piyasalarda bu psikolojik önyargıların bireysel yatırımcılar arasında gözlemlenen karar alma modelleriyle nasıl bağlantılı olduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, bireysel yatırımcıların yeteneklerini abartma eğilimlerinin yatırım tercihlerini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bireysel yatırımcılar genellikle kapasitelerini yanlış değerlendirmekte ve yatırımlarıyla ilişkili riskleri küçümsemektedir. Bu aşırı özgüven modeli, sonuçta optimal olmayan yatırım davranışına, yetersiz portföy çeşitliliğine ve akıllıca olmayan yatırım tercihleri yapma olasılığının artmasına neden olmaktadır. Bireysel yatırımcıların karar alma süreçleri, teyit önyargısından önemli ölçüde etkilenmektedir. Araştırmalara göre, sadece kendi inanç ve görüşlerini doğrulayan bilgileri dikkate alma, çelişkili verileri ise görmezden gelme veya zayıflatma eğilimindedirler. Bu önyargı, zaten var olan aşırı güvenlerini pekiştirerek analitik düşünme eksikliğine yol açabilir ve onları önyargılı yatırım tercihlerine yatkın hale getirebilir. Çalışma, bireysel yatırımcıların aşırı güvenlerinin ve kendi inançlarını doğrulama eğilimlerinin karar verme süreçlerini nasıl etkileyebileceğinin bilincinde olmalarını önermektedir. Akıllıca yatırım tercihleri yapmak için rasyonel ve objektif düşünmeye gayret etmelidirler.
Özet (Çeviri)
This study implemented a quantitative analysis method to evaluate how overconfidence and confirmation biases have an influence on the decision-making process of retail investors. The study's sample population comprises 329 individuals who have prior experience in investing and come from various demographic backgrounds. In the financial markets, the research intends to investigate how these psychological biases are linked to the decision-making patterns observed among retail investors. The study's outcomes indicate that retail investors' tendency to overestimate their abilities significantly influences their investment choices. Retail investors often misjudge their capability and downplay the risks associated with their investments. This pattern of excessive self-assurance ultimately results in suboptimal trading behavior, inadequate portfolio variation, and heightened possibilities of making unwise investment choices. Retail investors' decision-making processes are significantly influenced by confirmation bias. According to research, they have a tendency to only consider information that validates their beliefs and opinions while ignoring or undermining contradictory data. This bias reinforces their already existing overconfidence, which can result in a lack of analytical thinking and predispose them to biased investment choices. The study suggests that retail investors should be conscious of how their overconfidence and inclination to confirm their own beliefs can affect their decision-making process. They should strive for rational and objective thinking to make wise investment choices.